Pěstování rajčat vzhůru nohama: Ušetří dost místa, navíc nabízí snadnější manipulaci

Pěstování rajčat vzhůru nohama se může zdát jako nekonvenční způsob, rozhodně jej ale ocení ti, co nemají prostoru nazbyt.

i Zdroj fotografie: Niepokój Zbigniew / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata patří mezi favority v pěstování a přestože je většina zahradníků pěstuje standardním způsobem v záhoně, věřte, že to jde i opačně. A to doslova vzhůru nohama. Tato metoda by se mohla obzvláště zalíbit těm, kteří trochu bojují s místem, ale i přesto by si rádi pochutnali na vlastní úrodě. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto netradičního pěstování?

Ušetří místo a plevel nemá šanci

Netradiční pěstování rajčat vzhůru nohama přináší několik pozitiv. Mezi ně patří bezesporu úspora místa. Květináče zavěšené nad hlavou uvolní místo jiným plodinám či balkónovým rostlinám na zemi. Také se s nimi lépe manipuluje a můžete je přemístit tak, aby stále nasávaly sluneční paprsky a rostly tak lépe.

Díky dobré cirkulaci vzduchu a vzdáleností mezi listy a půdou dochází také k výrazně nižší pravděpodobnosti, že rostliny budou napadeny škůdci a plísní, na což jinak bývají náchylná. S rajčaty zavěšenými vzhůru nohama je podstatně méně práce. Není nutné chystat záhony a vytahovat opěrné tyče. Další nespornou výhodou je, že zde neuvidíte náznak plevele, který zkrátka vzhůru nohama neroste.

Nevýhody pěstování rajčat vzhůru nohama

Každá mince má 2 strany a to platí i v tomto případě. Rajčata pěstovaná vzhůru nohama je nutné více zalévat a tím, že je rostlina naopak, se voda dostává i na spodní listy, kde může vznikat plísňové onemocnění (navíc voda obvykle při odtoku bere s sebou i hlínu a balkon tak značně špiní). Pro pěstování vzhůru nohama je potřeba zvolit vhodnou odrůdu. Zvolte spíše drobnější rajčata, která nedorůstají velkých rozměrů. Zabráníte tak lámání stonků v důsledku vysoké hmotnosti.

Velká úroda cherry rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Takto pěstovaná rajčata se mohou potýkat s nedostatkem slunečního svitu. I přes veškerou vaši snahu je umístit vždy na plné slunce mohou mít tendenci pnout se za světlem a dosahovat tak bizarních tvarů ve tvaru U.

Pěstovat či nepěstovat – to je otázka

Pěstování rajčat vzhůru nohama je zajímavou alternativou pro ty, kteří mají malý balkón či terasu a stojí za vyzkoušení. Pokud ale přeci jen máte možnost pěstovat je v květináči na zemi či zavěšené správným směrem, budete mít možnost lépe korigovat jejich růst. Ten můžete kromě kupovaných hnojiv podpořit i přírodními produkty, například vaječné skořápky dodají rajčatům potřebné živiny a budou skvěle plodit.

Jakým způsobem se letos chystáte pěstovat rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články