Otravný plevel mezi dlaždicemi má úhlavního nepřítele, hravě ho odstraní ocet

Plevel v dlažbě je velmi nepříjemným estetickým problémem. Lze se ho však zbavit opravdu snadno díky octu.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte v zahradě nebo na terase dlažbu, pravděpodobně jste se již setkali s problémem úporně rostoucího plevelu, který se tam usazuje. Jeho odstranění může být náročné a leckdy vyžaduje použití silných chemikálií. Ale existuje také jedno přírodní řešení, které může být stejně účinné – použití docela obyčejného octa. Musíte se jen seznámit s mechanikou jeho působení a správně ho aplikovat.

Jak na plevel octem

Proces odstranění plevelu pomocí octa není nijak složitý. Stačí si připravit obyčejný kuchyňský ocet a několik dalších pomůcek. Nejprve si vyberte slunečný den, protože sluneční paprsky pomáhají zvýšit účinnost octa. Dále budete potřebovat následující:

  • Ocet
  • Rozprašovač

Vezměte si rozprašovač a naplňte ho octem. Následně ho nastříkejte na plevel (ale vyhněte se trávníku, ten může ocet spálit také). Nechte vše působit asi 15 až 20 minut, aby mohl ocet zasáhnout kořeny plevelu. Poté můžete zbytek procesu nechat na přírodě anebo se pustit do ručního odstraňování plevleu. Mělo by to jít mnohem snadněji než obvykle. Nakonec opláchněte dlažbu vodou, aby se všechny zbytky octa i plevelu odstranily. Ocet vám však skvěle pomůže i jako čistič na spáry dlaždiček.

Šikovné tipy pro aplikaci octa

Pokud máte velkou plochu dlažby, můžete si připravit více octa najednou a uložit ho v nádobě s rozprašovačem někde poblíž pro snadné použití. Ale pozor – plastové nádoby mohou po čase žíravé účinky octa poškodit. Pro zvýšení účinnosti můžete přidat do octové směsi trochu soli nebo kuchyňského detergentu. A máte-li citlivou kůži, noste při manipulaci s octem rukavice. Jestliže plevel neuhyne na první pokus, opakujte postup znovu.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro likvidaci plevele v dlažbě

Samotný ocet může být velmi účinným řešením pro odstranění plevelu z dlažby, ale existuje mnoho dalších tipů a triků, které můžete použít, abyste se zbavili plevelu účinněji a snadněji. Skvělá je například horká voda – stačí ji nalít přímo na plevel. Skvělý je také postřik na bázi octu a soli. Stačí smíchat 1 díl octu, 1 díl soli a 1 díl teplé vody. Hotový roztok nalijte do rozprašovače a aplikujte na plevel – a to nejlépe během slunečného dne, aby měl co největší účinek.

Také soda bikarbona může být velmi účinná při odstraňování plevelu. Stačí smíchat 1 díl sody s 2 díly vody a vytvořit tak pastu. Tu poté naneste na plevel a nechte působit asi 15 až 20 minut. Profesionálnější řešením pak může být horkovzdušná pistole nebo hořák. S jejich pomocí plevel jednoduše spálíte a poté ho z dlažby vyškrábete kartáčem nebo drátěnkou. Toto řešení je ovšem lepší používat spíše na menších plochách, aby se zabránilo poškození dlažby. K jejich dokonalému vyčistění pak můžete použít třeba tablety do myčky.

Jak se úporného plevelu zbavujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články