Plíseň v květináči se už neobjeví, pomůže klasická mletá skořice

Skořice nemusí sloužit jen jako dochucovadlo různých dezertů. Zkuste pro jednou vsadit i na její protiplísňové vlastnosti.

Plíseň v květináči s pokojovou rostlinou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plísně v květináčích jsou častým problémem, který podle webu  AbecedaZahrady trápí mnoho zahrádkářů, a to zejména během vlhkých a chladnějších podzimních a zimních měsíců. Tento nevítaný host nejenže snižuje estetický vzhled pokojových rostlin, ale pro ně může představovat zdravotní riziko (což bohužel platí i pro jejich ošetřovatele, jak mě upozornila moje alergoložka). Boj s plísní však nevyžaduje použití drsných chemických prostředků; stačí vám voňavé koření z vaší kuchyňské spíže – mletá skořice.

Příčiny růstu plísní v květináčích

Plísně v květináčích obvykle vznikají, když se v půdě hromadí nadměrná vlhkost, často zhoršená špatným větráním nebo přemokřením. Takové prostředí je ideální živnou půdou pro spory plísní, které jsou přirozeně přítomny ve vzduchu, a které se zde usazují a rozvíjejí.

Plísně obvykle vypadají jako bílá nebo šedavá rozmazaná vrstva na povrchu půdy, ale v závislosti na druhu se mohou projevovat i v jiných barvách, například zelené nebo černé,  jak informuje web iReceptář. Ačkoli nemusí rostlině ihned ublížit, časem mohou snížit její vitalitu tím, že potlačují fotosyntézu a někdy také vedou k hnilobě kořenů.

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky

Do pračky vhoďte vaječné skořápky, jde o přírodní bělidlo

Antimikrobiální vlastnosti skořice

Skořice je známá nejen pro své aromatické vlastnosti, ale také pro ty antimikrobiální. Toto koření totiž obsahuje cinnamaldehyd, sloučeninu, která působí jako přírodní fungicid. Jak ji použít proti plísním? Začněte tím, že z květináče opatrně odstraníte vrchní vrstvu půdy, kde se obvykle plíseň začíná tvořit. Následně nasypte tenkou vrstvou mleté skořice přímo povrch půdy. Dbejte na to, aby byla rovnoměrně rozprostřena a pokryla všechna potenciální ohniska plísní. Více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Aby vám radost z pokojových rostlin už nikdy nezkazila plíseň, sáhněte po osvědčené skořici. Poradí si s ní na jedničku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám radost z pokojových rostlin už nikdy nezkazila plíseň, sáhněte po osvědčené skořici. Poradí si s ní na jedničku

Pokud je problém s plísní závažný, zvažte místo ošetření stávající půdy skořicí přesazení rostliny do čerstvé sterilní směsi pro květináče, vyhnete se tak fungicidům z obchodů,“ radí pan Jan L. z České Lípy, který se s Chalupáři-Zahrádkáři nedávno podělil i o návod na péči o jabloně.

Jak proti plísni v květináči bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články