Plíseň ze spárů dlaždic zmizí cobydup, chce to obyčejnou jedlou sodu

Jedlá soda není jen obyčejnou ingrediencí do vaření – může vám pomoci i se zvládáním různých domácích problémů.

K vyčištění spár mezi dlaždicemi můžete využít směsi sody a peroxidu vodíku. Její šikovná aplikace vás zbaví problémů na dlouho. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadměrná vlhkost, která je často důsledkem nedostatečného větrání, může vést k růstu nevzhledných a nebezpečných plísní v koupelnách. Tito nevítaní hosté se však často objevují na i okenních parapetech, kde se v zimě hromadí kondenzát, a také ve spárách obkladů v kuchyni. Ne vždy je však boj proti nim beznadějný. Docela obyčejná jedlá soda totiž při správném použití uspěje i tam, kde běžné čisticí prostředky selhávají.

Vytvoření čisticí pasty ze sody

Vezměte asi 5 až 7 polévkových lžic jedlé sody a smíchejte ji s bělidlem. Výsledná směs by měla svou konzistencí připomínat hustou pastu podobnou zakysané smetaně. Pomocí starého zubního kartáčku poté naneste připravenou pastu na plochy postižené plísní. Vše nechte působit přes noc, a poté plíseň odstraňte tvrdým kartáčem.

Řešení plísní ve spárách dlaždic

Pokud plíseň pronikla do spár dlaždic nebo do omítky, může být výše zmíněná směs už neúčinná. V takovém případě si tedy připravte vatové tampony koncentrovaným bělidlem a přiložte je na postižená místa. Nechte je působit přes noc nebo alespoň několik hodin. Po uplynutí této doby chlór obsažený v bělidle plíseň zničí a postižená místa zesvětlí, takže bude poškození téměř neznatelné. Pokud vám ovšem zůstanou tmavé flíčky, pak je znovu ošetřete sodou nebo metodu s použitím bělidla ještě jednou zopakujte.

Plíseň ze spárů dlaždic zmizí cobydup, chce to trik s jedlou sodu

Čistá spárovací hmota mezi dlaždicemi bez větší námahy. Pomocnou ruku podá odmašťovač

Čajovníkový olej také pomůže

Jako další účinných prostředek doporučuje magazín ProŽeny čajovníkový olej, který je známý svými dezinfekčními a protiplísňovými vlastnostmi. Doporučený poměr je 10 kapek tea tree oleje na dvě polévkové lžíce vody – vše pak stačí jednoduše nastříkat na plíseň a máte hotovo. Druhý den ji snadno vydrhnete. „Existuje několik značek, které vyrábějí tea tree olej bez výrazného aroma, a to v různých koncentracích, takže pokud vám jeho výrazná vůně vadí stejně tak jako mě, nemusíte si zoufat,“ řadí čtenářka Pavlína T. z Prachatic.

Chalupáři-Zahrádkáři pak vyzkoušeli i domácí čistič na spáry dlaždiček z peroxidu a jedlé sody nebo účinky octa a kyseliny citronové.

Aby vás v koupelně už nikdy neobtěžovala plíseň, musíte proti ní vhodně zakročit – skvělým pomocníkem je jedlá soda. iZdroj fotografie: Unsplash
Aby vás v koupelně už nikdy neobtěžovala plíseň, musíte proti ní vhodně zakročit – skvělým pomocníkem je jedlá soda.

Použití chytré houby

Web iReceptář zase doporučuje chytrou houbu. Jde o parazita, který plíseň zničí a poté ještě několik let přežívá na místě (to pro případ, že by se tu objevily nové vhodné zdroje potravy). Tato houba se tedy znovu aktivuje pouze tehdy, když se plíseň znovu objeví, a může tak zůstat účinná po několik let. Já sama jsem ji vyzkoušela a můžu ji rozhodně doporučit.

Jak proti plísni v bytě obvykle postupujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články