Plísně se už v koupelně neobjeví, skvělým pomocníkem je obyčejný ocet

Ocet může být skvělým pomocníkem při boji proti plísním, protože má dezinfekční a fungicidní vlastnosti – hodí se i pro čištění koupelny.

Plísně se v koupelně mohou vytvářet kvůli vlhkosti a nedostatečné ventilaci – pomoci vám s nimi může obyčejný ocet. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plísně nejen zhoršují estetický vzhled koupelny, ale představují také zdravotní rizika. Existuje však účinné, ekologické a bezpečné řešení tohoto problému: obyčejný ocet. Jeho kyselá povaha mu umožňuje rozkládat struktury plísní, což z něj činí vynikající volbu pro jejich odstranění.

Ocet a gel na praní

Pokud ho však chcete použít opravdu účinně, pak mu musíte přidělit i perfektně působícího pomocníka – tekutý prací prášek. Jak na to?

  • Kombinujte ocet s pracím prostředkem v poměru 1:1.
  • Tuto směs naneste na místa zasažená plísní.
  • Nechte působit 10 minut a poté důkladně vydrhněte kartáčem.
  • Plíseň zmizí a místo zůstane bez poskvrny.

Chalupáři-Zahrádkáři nedají na ocet dopustit ani při čištění pračky – i tu totiž dokáže skvěle zbavit plísně (a to skoro zadarmo). A vyzkoušet můžete i osvědčený postup s tabletou do myčky – ta pračku vyčistí jako celek.

Plísně se v koupelně mohou vytvářet kvůli vlhkosti a nedostatečné ventilaci – pomoci vám s nimi může obyčejný ocet. iZdroj fotografie: Depositphotos
Plísně se v koupelně mohou vytvářet kvůli vlhkosti a nedostatečné ventilaci – pomoci vám s nimi může obyčejný ocet

Jedlá soda: Další ekologické řešení

Kromě octa je dalším účinným a netoxickým způsobem boje proti plísním i jedlá soda. Tu smíchejte s několika lžícemi vody a vytvořte hustou pastu, jak radí web ČtiDoma. Pastu naneste na postižená pomocí starého zubního kartáčku a nechte ji 10 minut působit. Poté si vezměte k ruce drátěnku a veškerou plíseň jednoduše vydrhněte.

Použití bělidla na odolné skvrny

Na odolné černé skvrny od plísní však ocet a soda obvykle nestačí, a proto bývá potřeba silnější opatření. Podle informací i webu AkčníCeny vám s jejich odstraněním pomůže obyčejné bělidlo. Smíchejte tři díly vody s jedním dílem bělidla a roztok nalijte na skvrny. Nechte působit ideálně přes noc a poté místo opláchněte čistou vodou. Skvrny by měly zmizet nebo alespoň značně zasvětlat.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

V případě potřeby použijte koncentrovanější roztok bělidla. „Nikdy nemíchejte bělidlo s jinými chemikáliemi, jako je například čpavek, protože se z něj mohou uvolňovat toxické výpary, také byste se při čištění své koupelny mohli klidně přiotrávit,“ radí naše čtenářka Jitka N. z Broumova, která prý něco podobného zažila na vlastní kůži, když musela volat sanitku k tetě, která se do podobné počinu pustila.

Optimální termín pro výsadbu cibule je skoro na obzoru – vyplatí se tedy pohlídat správnou péči o sazečku, pomůže předejít nemocem iZdroj fotografie: Pixabay
Kromě octa je dalším účinným a netoxickým způsobem boje proti plísním i jedlá soda

Úloha parních čističů

Parní čističe, zejména ty s kartáčovým nástavcem, jsou při odstraňování plísní také účinné. Horká pára proniká do porézních povrchů koupelny a ničí spory plísní i tam, kam byste se běžnými čističi nedostali. Tuhle metodu můžu doporučit z vlastní zkušenosti. A když jsem čistič neměla, použila jsem parní žehličku. Bylo to sice trochu nešikovné, ale plíseň se mi dařilo i tak poměrně dobře redukovat – a to na dlouhou dobu.

Jaké jsou vaše triky pro perfektně vyčištěnou koupelnu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články