Dopřejte rybízu na podzim extra dávku potřebných živin a připravte jej na nadcházející zimu. Stačí trocha obyčejného dřevěného popelu a zimní období přečká bez úhony.
Rybíz a angrešt patří mezi jedny z nejzdravějších a nejchutnějších ovocných keřů, které si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Oblíbené jsou však nejen díky své vynikající chuti, ale také velkému množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Abyste si mohli i v příštím roce vychutnat opravdu bohatou sklizeň, vyživte rybíz i angrešt na podzim tímto hnojivem. Teplé podzimní dny jsou k tomuto účelu naprosto ideální, jak potvrzuje i web iZahrádkář.
Proč hnojit ovocné keře
Podzimní hnojení angreštu a rybízu byste rozhodně neměli zanedbávat. Nejen že tím doplníte vyčerpané zásoby živin, ale navíc podpoříte zdraví a imunitní systém rostlin. Ty tak budou celkově mnohem vitálnější, silnější a odolnější nejen vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, ale také vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním a útokům škodlivých druhů hmyzu.
Čím hnojit rybíz a angrešt na podzim
Nemusíte nutně kupovat speciální hnojicí směsi plné nebezpečných chemikálií, jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho raději sáhněte po přírodních alternativách, jejichž pravidelné používání je mnohem šetrnější a bezpečnější. Využít můžete i organické zbytky ze své domácnosti nebo si z přírodních surovin vyrobit vlastní hnojivo, jak jsme zmiňovali již dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.cz.
Jak hnojit na podzim angrešt
Jedním ze způsobů, jak vyživit před zimou angrešt, je obohatit půdu superfosfátem. Na jeden keř budete potřebovat zhruba 1 – 2 polévkové lžíce, které stačí kolem keře nasypat a jemně zapracovat pod povrch. Tímto způsobem předejdete nákaze houbových chorob, a navíc keř ochráníte před silnými mrazy. Před hnojením byste se měli zbavit všech nemocných a poškozených větví, což radí i webový portál Jak pěstovat.
Dalším způsobem, jak dodat angreštu před zimou tu nejlepší péči, je použít k hnojení dřevěný popel – ten pro ně preferuji i já, protože na zahradě ho každoročně vyprodukuje hodně. Na jeden keř v tomto případě připadne zhruba 1 kg sypké směsi, jež taktéž zapracujete pod povrch substrátu. Vhodné je nasypat okolo keře vrstvu vyzrálého kompostu, který mu dodá nejen potřebné živiny, ale navíc poslouží jako ochrana před mrazem a pomůže se zadržováním vody v půdě.
Jak na podzimní krmení rybízu
Už dříve jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali o výhodách podzimního hnojení směsí bohatou na draslík a fosfor. K tomu se skvěle hodí slepičí trus, který stačí naředit ve vodě v poměru 1:15. Před aplikací hnojiva však keře musíte zalít vodou, abyste nepoškodili kořeny. Z domácích zbytků lze využít bramborové slupky nebo dřevěný popel. A opravdu se to vyplatí. Naše čtenářka Kamila N z Hodonína potvrzuje: ,,Podzimní hnojení angreštu a rybízu mi vždycky přineslo v další sezoně více plodů.”