Polštáře budou čisté jako dřív, stačí k nim do pračky nasypat borax

Pokud vás trápí nevzhledné zažloutlé skvrny na polštářích, vyzbrojte se na ně šikovným domácím pomocníkem. Stačí sáhnout po boraxu.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Pomůže vám borax i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Udržování krásného vzhledu a čistoty polštářů je zásadní nejen z estetických důvodů, ale také pro zajištění zdravého prostředí pro spánek. V průběhu času se na nich totiž podle webu TN může hromadit pot, oleje, roztoči a další alergeny, což u nich vede nejenom ke změně barvy, ale i k potenciálním zdravotním rizikům.

Proč vlastně polštáře žloutnou

Polštáře, ať už péřové, péřové nebo syntetické, jsou náchylné k tomu, aby časem zežloutly. Toto zabarvení se běžně připisuje potu, který může pronikat povlaky na polštáře a do polštářů samotných. Pot však není jediným viníkem. Podle odborníků ze serveru Lifehacker mohou k tomuto problému přispět i mastné nebo mokré vlasy, některé typy make-upu a produktů péče o pleť, a dokonce i sliny.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Pomůže vám borax

Jak na praní polštářů: Lepší je to ve vaně, zabere to mnohem méně času

Kouzlo obyčejného boraxu

Díky svým alkalickým vlastnostem je borax vynikajícím deodorantem a dezinfekčním prostředkem, který dokáže rozkládat skvrny a skvěle také odstraňovat bakterie a roztoče. Po přidání do pračky zase zvyšuje čisticí sílu běžného pracího prostředku, takže se dozajista zbavíte i těch nejodolnějších skvrn. Jak ho použít?

  • Zkontrolujte štítek s údaji o péči na polštářích a ujistěte se, že je lze prát v pračce.
  • Vložte polštáře do pračky a zajistěte, aby měly dostatek prostoru pro volný pohyb. Pro vyváženost bubnu je vždy nejlepší prát dva polštáře najednou.
  • Přidejte půl šálku boraxu přímo do bubnu pračky spolu s běžným tekutým nebo práškovým pracím prostředkem.
  • Nakonec zvolte šetrný cyklus s možností extra máchání, abyste zajistili důkladné vyprání veškerého boraxu i pracího prostředku.
Čištění čalounění iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud i vás trápí ošklivý vzhled vašich polštářů, vsaďte na domácí pomocníky – žluté skvrny díky nim zmizí opravdu jednoduše

Kde polštáře sušit

Polštáře lze sušit na vzduchu nebo v bubnové sušičce při nízké teplotě. Pro zachování nadýchanosti zvažte při sušení v sušičce i přidání několika tenisových míčků. Chalupáři-Zahrádkáři je už vyzkoušeli při praní ručníků a fungují opravdu skvěle. A vyzkoušet může i pastu z jedlé sody a vody, kterou lze aplikovat přímo na skvrny těsně před praním. A saponát vám zase pomůže proti všem mastným skvrnám.

Jak o své polštáře pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články