Pomocnice čedičová moučka: Rozsypte ji po zahradě, rostliny donutí k růstu i květu

Čedičová moučka obsahuje celou řadu užitečných látek, které vaše zahrada potřebuje k tomu, aby prosperovala a dávala velkou úrodu.

Dřevěný popel v dlani i Zdroj fotografie: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY
                   

Co je čedičová moučka? Není to nic jiného než práškový čedič, přírodní vulkanická hornina bohatá na minerální složky, jak píše web Legutko. Svým vzhledem připomíná cement (má podobu šedého prášku). Tento produkt se dodává v různých formách, ale všechny jsou poměrně levné. A existuje i čedičová moučka granulovaná, což je mezi zahrádkáři oblíbená varianta, protože při jejím používání nevzniká žádný nepříjemný prach.

Co obsahuje moučka z čediče

Složení čedičové moučky se často liší v závislosti na jejím původu. Běžně však obsahuje 50 % oxidu křemičitého, dále železo, hořčík, hliník, vápník a sodík. Díky množství živin se podle webu Target výborně hodí k hnojení rostlin. Díky nim se podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři uplatňuje i jako pesticid – a to velmi dobře.

Lze ji použít na podzim?

Tuto přírodní látku lze na zahradě používat po celý rok. Vzhledem k tomu, že neobsahuje dusík, lze ji použít k podzimnímu hnojení rostlin. Je to fantastické přírodní řešení, protože živiny v ní obsažené pozitivně ovlivňují vývoj rostlin a napomáhají jejich přípravě na nadcházející zimu. Čedičová moučka postrádá dusík, takže nebude zbytečně stimulovat růst rostlin během podzimu. A hodit se vám může i kávová sedlina, kterou v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také rádi používáme – alespoň tak zužitkujete jinak nepotřebný odpad.

15 rostlin, které se vyplatí pěstovat ještě teď na podzim. Budete ohromeni bohatou úrodou

Které rostliny lze hnojit?

Použití práškového čediče jako hnojiva je velmi univerzální. Díky svému bohatému složení ho lze použít nejen k hnojení okrasných rostlin, ale také k posílení keřů, stromů a zeleniny.Čedičovou doporučuji k hnojení rostlin v květináčích a také trávníků, kde roste nežádoucí mech. Díky svému mírně kyselému pH, které napomáhá okyselení půdy, ho velmi rychle zlikviduje,“ doporučuje zahradník Jan M. Z Hluboké. Při hnojení rostlin, které dávají přednost vysoce kyselé půdě, se však doporučuje opatrnost, protože pH čedičové moučky je 7,6.

udržovaná zahrada iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vaší zahradě vždy dařilo opravdu skvěle, musíte jí dodat ty správné živiny. Perfektním přírodním zdrojem je čedičová moučka

Neměla by se používat pod rostliny, které jsou silně acidofilní, jako jsou borůvky nebo rododendrony. A jak ji aplikovat? Já doporučuji v při první aplikaci dávku 1,5 až 3 kg na 10 m². Jednoduše smíchejte moučku se vrchní vrstvou půdy. Při výsadbě nových rostlin by mělo být doporučené množství 2 až 3 kg na 100 m². Hnojíte-li již vysazené rostliny, pak prostě jen rozprostřete prášek mezi všechny exempláře a zapravte jej do půdy. U stromů, plodonosných keřů a okrasných rostlin lze malé množství moučky přidat přímo ke kořenům.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy na přírodní hnojení zahrady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články