Pomocník jménem hořčičný prášek: Po přidání do půdy se bude dařit každé plodině

Hořčice je pro zahradu opravdu velmi dobrým pomocníkem. Dokáže podpořit zdraví většiny rostlin a slouží i jako hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hořčičný prášek se může pro rostliny díky svému složení stát opravdu perfektním dodavatelem základních živin, jak informuje web iBydlení. Je bohatý na dusík, draslík a sodík, takže podporuje bujný růst rostlin a posiluje jejich imunitu.

Jak používat hořčičný prášek na zahradě

Klíč k uvolnění jeho plného potenciálu však spočívá v umírněnosti – pouhá jedna polévková lžíce zamíchaná do 2 kg půdy zajistí, že vaše plodiny budou mít živin tak akorát a zároveň nedojde k popálení jelci křehkých kořenů (přece jen hořčice dokáže být někdy trochu agresivní, jak jsem se sama už několikrát přesvědčila).

A pokud ji navíc smícháte s tabákovým prachem, získáte skvělý prostředek proti škůdcům. Stačí vše zalít vodou a nechat 24 hodin vylouhovat. Poté přecezený postřik použijte na napadené rostliny podle potřeby (obvykle stačí 2 až 3krát týdně), jak radí web AgroKbTrade. Více o tomto tématu psali nedávno Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Použití octa na hnojení

Zahradu vám však může pohnojit i ocet – ten se hodí hlavně pro okurky. Smíchejte 1 šálek octa s 4 litry vody a použijte tento roztok pro zalévání okurek. Tento roztok pomůže snížit pH půdy a vytvoří ideální prostředí pro jejich růst. Pokud používáte octovou směs jako roztok pro zalévání, pak ji aplikujte nanejvýš jednou týdně.

Bylinky vhodné na zimu. Na parapetu vypěstujete nekonečně mnoho rukoly, řeřichy i hořčice. Je to velice snadné

Hořčičný prášek v domácnosti

Ale hodí se i k použití v domácnosti. O jeho všestrannosti svědčí například to, že se dokáže vypořádat s různými odolnými skvrnami. Jednoduše vsaďte na posypání mastných skvrn hořčičným práškem, zastříkněte vodou a nechte přes noc působit. Ráno stačí vaše textilie jednoduše vyprat jak obvykle – uvidíte, že skvrna zcela zmizí.

Prášek za pár korun zvýší úrodnost půdy až dvojnásobně iZdroj fotografie: Freepik
Hořčice se nemusí v domácnosti uplatňovat jen jako skvělé dochucovadlo. Dokáže vám totiž velmi dobře pomoci i na zahradě

Jako další šikovný prostředek na skvrny pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují například peroxid – a to zejména při péči o bílé oblečení. Uvidíte, že díky němu dokáže odstranit třeba i jinak velmi odolné skvrny od potu.

Jak používáte hořčici na zahradě a v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články