Posekanou trávu nevyhazovat, na zahradě poslouží jako kvalitní hnojivo

Až budete na zahradě sekat trávu, určitě ji nemusíte vyhazovat jen na kompost. Naopak – dokáže posloužit jako skvělé hnojivo.

Letos se o obří úrodu brambor postará obyčejná posekaná tráva i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Na jaře a v létě roste tráva opravdu rychlým tempem a vyžaduje pravidelné sekání a údržbu. Většina majitelů domů však posekanou trávu likviduje, aniž by si uvědomila, že ji lze efektivně využít. Jde totiž o velmi cenný zdroj, kterým by se nemělo plýtvat.

Jak mulčovat zahradu trávou

Jedním ze způsobů, jak využít posekanou trávu, je použít ji jako mulč. Čerstvě posekanou trávu nechte na trávníku několik dní vyschnout. Jakmile uschne, posbírejte ji pomocí hrábí nebo vidlí. Usušenou trávu poté použijte jako mulč na zahradní záhony. Její aplikace má hned několik výhod.

  • Pomáhá udržovat optimální vlhkost v půdě,
  • zabraňuje růstu plevele
  • a působí jako přírodní hnojivo, které rostlinám dodává značné množství živin.

Dbejte jen na to, abyste nepoužívali posekanou trávu, která obsahuje semena, aby nedošlo k nechtěnému výsevu na nežádoucí místa. Další možností je ponechání posekané trávy na trávníku. Při jejich rozkladu se do půdy uvolňují živiny, které ji obohacují a zlepšují celkový vzhled trávníku.

Vyrobit si lze i hnojivo

Čerstvě posekanou trávu lze také využít k výrobě účinného tekutého hnojiva bohatého na dusík. Postup je jednoduchý: naplňte kbelík posekanou trávou a přidejte vodu. Kbelík přikryjte a nechte jej 2 až 3 týdny stát. Poté hnojivo sceďte a nařeďte vodou v poměru 1:5. Výsledný roztok můžete jednou za dva týdny použít jako hnojivo bohaté na dusík. Ocení ho okrasná i užitková zahrada.

Kompost ze zeleného odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě účinnější hnojivo si připravíte, pokud si k ruce vezmete plastové pytle. Do nich trávu navrstvěte, lehce ji zalijte vodou a pytle dobře utáhněte. Poté je ponechte dva až tři týdny na slunci. Vzniklé hnojivo přeceďte (nenechte se odradit silným zápachem – jde o opravdu účinný prostředek) a zřeďte vodou v poměru 1:10. Poté ho použijte jako zálivku na zahradu.

Hodí se i do kompostu

Posekanou trávu lze také použít jako složku pro výrobu kompostu. Zkombinujte posekanou trávu s jiným organickým odpadem a vytvořte hromadu kompostu. Chcete-li urychlit proces kompostování, pravidelně obsah kompostu promíchávejte a udržujte ho dostatečně vlhký.

Proč hnojit rybíz škrobem iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojit lze i kopřivami

Kopřivy jsou bohaté na živiny a minerály, které mohou obohatit půdu a podpořit růst rostlin – vyplatí se je tedy proměnit v hnojivo. A jak na to? Nasbírejte si čerstvé kopřivy daleko od rušných silnic nebo oblastí, kde by mohly být kontaminovány chemikáliemi (před sběrem si oblečte rukavice a dlouhé rukávy). Nasbíranou nať rozemelte na menší kousky, abyste usnadnili fermentační proces. Poté si vezměte velkou nádobu, například 20litrový kbelík, a naplňte ji rozemletými kopřivami asi do 3/4 výšky.

Přidejte vodu tak, aby kopřivy byly ponořeny. Poměr by měl být přibližně 1:1, tedy stejné množství vody jako kopřiv. Zajistěte, aby kopřivy zůstaly ponořené (můžete použít těžký kámen nebo poklop). Nakonec nechte směs kopřiv a vody fermentovat po dobu přibližně 2 až 3 týdny na tmavém místě. Během tohoto procesu se začne uvolňovat zápach, což je normální. Po uvedené době směs přefiltrujte, abyste oddělili tekutinu od pevných částí. Použijte jak zálivku při ředění 1:10.

Jakými přírodními způsoby hnojíte svou zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články