I rostliny na pokraji uschnutí dokáže zachránit citronová šťáva

Citron je skvělým pomocníkem při péči o jakékoli pokojové rostliny. Musíte ho jen použít tím správným způsobem.

i Zdroj fotografie: Ovinus Real / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Citronová šťáva se často používá jako přísada do jídel a nápojů, ale mnoho lidí neví, že může být užitečná také pro rostliny. Citronová šťáva obsahuje mnoho živin a stopových prvků, které jsou pro rostliny důležité a dokážou zlepšit jejich zdraví a růst.

K použití citronové šťávy potřebujete trik

Aby však bylo její použití co nejúčinnější, musíte si při její aplikaci pomoci hřebíky. Citron nejdříve poválejte v ruce, tím ho změkčíte a uvolníte šťávu. Poté do něj zapíchněte několik starých hřebíků a nechte je v něm přes noc. Ráno je vytáhněte a šťávu obohacenou o železo jednoduše vymačkejte. A jak ji jednoduše použít?

Aplikace šťávy jako zálivky

Smíchejte citronovou šťávu s vodou, obvykle je doporučen 1 díl čerstvé citronové šťávy a deset dílů vody. Tuto směs pak použijte k zalévání rostlin. Toto hnojivo je bohaté na organické kyseliny a vitamíny, které jsou pro rostliny důležité. Mimochodem – tento přírodní prostředek vám pomůže i s očistou pračky.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte šťávu jako listové hnojivo

V tomto případě smíchejte jednu část citronové šťávy s pěti díly vody. Tuto směs poté použijte k postřiku listů rostlin. Tento způsob hnojení je opravdu velmi užitečný pro rostliny, které potřebují okamžitou pomoc s příjmem živin, jako jsou například ty trpící nedostatkem železa. A jak tento problém poznat? Skvěle se hodí zejména pro orchideje a jiné kvetoucí rostliny.

Příznaky chlorózy u rostlin

Chloróza je stav rostlin, kdy dochází k nedostatku chlorofylu, což je pigment, který umožňuje rostlinám provádět fotosyntézu a stará se o zelenání listů. Nedostatek chlorofylu způsobuje, že rostlina postupně ztrácí svou zelenou barvu a mohou zežloutnout (bývají na nich ovšem stále viditelné jasně zelené žilky).

Existuje několik příčin chlorózy, obvykle však za ni může nedostatek živin, nedostatečný přísun slunečního záření, nadměrná zálivka (nebo naopak nedostatek vody), příliš kyselý pěstitelský substrát nebo napadení škůdci a chorobami. A právě hnojení citronovou šťávou může některé z těchto příčin efektivně vyřešit.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Upravte pH půdy u kyselomilných rostlin

Pokud máte kyselou půdu, může být citronová šťáva užitečná k regulaci pH (citronová šťáva je kyselá, takže může pomoci snížit pH půdy). Smíchejte jednu část citronové šťávy s pěti díly vody a aplikujte na půdu. Je však důležité si uvědomit, že příliš mnoho citronové šťávy může být škodlivé pro vaše rostliny, takže buďte opatrní. A které rostliny tuto pomoc uvítají? Jde například o tyto:

 • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
 • hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
 • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
 • rododendron (Rhododendron)
 • pomněnky (Myosotis)
 • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
 • chryzantéma (Chrysanthemum)
 • hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
 • vřesy (Calluna L.), například vřes obecný (Calluna vulgaris)
 • azalka (Azalea)
 • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
 • vřesovec pleťový (Erica carnea)
 • lilie (Lilium)
 • hyacinty (Hyacinthus)

Jaká oblíbená hnojiva používáte při péči o rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články