Zbytky starého pečiva nemusíte mlít na strouhanku nebo je házet do koše. Můžete z nich vyrobit i velmi účinné hnojivo.
Pečivo, které už nelze zkonzumovat (třeba kvůli jeho tvrdosti), nemusí přijít do mlýnku na strouhanku, ani do odpadkového koše. Naopak – pokud ho šikovně zpracujete, může ještě vyživit vaše rostliny perfektním způsobem.
Jak hnojit pokojovky pečivem
Rostliny mohou být přihnojovány zbytky pečiva ve formě kompostu – to je ta základní a zároveň nejjednodušší varianta. K tomu, abyste vytvořili kompost, musíte jen smíchat zbytky pečiva s jinými organickými materiály. Vhodné jsou například listy, posekaná tráva a odpad z kuchyně. Tyto materiály se postupem času rozkládají a vytvářejí přírodní hnojivo, které můžete použít k přihnojení vašich rostlin. Ovšem existuje i mnohem jednodušší cesta: přímá výroba hnojiva.
Jak vyrobit hnojivo ze starého pečiva
Chcete-li vyrobit hnojivo ze starého pečiva, musíte jen dodržet několik důležitých kroků. Je vhodné postupovat takto:
- Rozemelte pečivo na jemný prášek.
- Smíchejte 1 díl rozemletého pečiva s 10 díly vody.
- Nechte směs odstát na teplém místě po dobu 24 až 48 hodin.
- Poté roztok přeceďte a jednoduše jako hnojivo pro rostliny.
- Není třeba ho nijak ředit.
Výroba hnojiva ze starého pečiva představuje jednoduchý a levný způsob, jak dodat rostlinám všechny potřebné živiny. Ovšem záleží také na tom, jaké pečivo jim dopřejete. Je to stejné jako u lidí – čím lepší je výchozí produkt, tím více živin z něj získají. Například celozrnný chléb obsahuje řadu důležitých živin, zejména bílkovin, vlákniny, sacharidů, železa, vápníku, hořčíku a některých vitaminů skupiny B. Tyto živiny jsou důležité pro zdraví a správnou funkci lidského těla, ovšem skvěle je využijí i rostliny.
Které pokojové rostliny pečivem nehnojit
Ne všechny pokojovky však tuto výživu ocení. Ty kyselomilné totiž potřebují pro svůj růst kyselou půdu s pH mezi 4,5 a 6,0, a právě hnojení pečivem může postupně měnit půdní reakci do nechtěných hodnot (ze stejného důvodu se pro ně nedoporučuje ani hnojení droždím). Tyto rostliny obvykle rostou v borových lesích a rašeliništích, a proto potřebují půdu s vyšším obsahem kyseliny huminové. A totéž platí i pro rostliny na zahradě, kam můžete za běžných okolností zbytky hnojiva pečiva vylít.
Tady jsou některé z nejběžnějších kyselomilných rostlin, kterým udělá lépe například citronová šťáva anebo kávová sedlina:
- brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
- pomněnky (Myosotis)
- rododendron (Rhododendron)
- chryzantéma (Chrysanthemum)
- lilie (Lilium)
- hyacinty (Hyacinthus)
- azalka (Azalea)
- brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
- vřesovec pleťový (Erica carnea)
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
- vřesy (Calluna L.)