Vaječné skořápky není dobré vyhazovat. Pokud je použijete na zahradě, mohou vám ještě v ledasčem prospět. Zabrání třeba hnilobě.
Vaječné skořápky patří k běžnému kuchyňskému odpadu. Bylo by však škoda je jen tak vyhazovat. Pokud se totiž použijí tím správným způsobem, mohou vaší zahradě prospět hned v několika rovinách. Musíte se však naučit s nimi správně pracovat.
Podmáčeným záhonům skořápky prospějí
Máte dojem, že zemina na některých záhonech spíše hnije, protože na nich pěstujete plodiny náročné na závlahu? Pokud tomu tak je, pak korekce zálivky ne vždy pomůže. Řešením mohou být právě vaječné skořápky, které přimícháte do substrátu. Musíte je však předtím dobře podrtit.
Řešení pro příliš kyselou zeminu
Pomoci mohou i ve chvíli, kdy je zemina v zahradě příliš kyselá (například pokud jste během léta hnojili plodovou zeleninu octem nebo citronovou šťávou). Pokud do zeminy zamícháte skořápky, vrátíte pH zpět na žádoucí úroveň. Nikdy však nedávejte skořápky k acidofilním rostlinám. Těmi jsou například hortenzie, borůvky, rododendrony, vřesy, begonie, kapradiny nebo azalky.
Existují však rostliny, které vaječné skořápky naopak přímo milují. Jde například o okurky, zelí, fazole, kapustu nebo vinnou révu. A jestliže pěstujete okrasné květiny, pak je klidně nasypte například k levanduli, břečťanu, pelargoniím, pivoňkám, rozrazilu, karafiátům a kosatcům.
Výživa pro vaše rostliny
Posloužit mohou i ve chvíli, kdy pěstovaným plodinám chybí vápník. Obsahují totiž celou řadu užitečných látek, například: uhličitan vápenatý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, uhličitan hořečnatý, oxid křemičitý, jód, železo, měď, zinek, fosfor, kobalt či mangan. Prospívají jak plodové zelenině, tak i okrasným rostlinám.