Pračka bude fungovat mnoho let, stačí používat kvalitní prací prášek

Kvalitní prací prášek může pomoci minimalizovat hromadění reziduí a usazenin v pračce, což dokáže omezit opotřebení a zvýšit její životnost.

Pračka bude fungovat mnoho let, musíte jen používat kvalitní prací prášek i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Dobře udržovaná pračka může být podle webu PomůžuAnežce spolehlivým společníkem po mnoho let a poskytovat vám spolehlivý a stálý servis bez častých poruch. Moderní pračky jsou vybaveny samočisticími funkcemi, které zajišťují jejich optimální výkon. Existují však i další kroky, které můžete podniknout, abyste si zajistili dlouhou životnost svých oblíbených spotřebičů. A zásadní roli v tom hraje výběr pracího prostředku.

Pochopení samočisticích funkcí a údržby

Moderní pračky jsou často vybaveny samočisticími programy. Tyto programy by měly být v závislosti na frekvenci používání pravidelně aktivovány. Při častém používání se doporučuje spouštět samočisticí cyklus jednou za měsíc. „U praček, které tuto funkci nemají, může podobný účel splnit použití pracího cyklu při vysoké teplotě nebo spuštění cyklu horké vody. Kromě toho je nezbytné pravidelně čistit filtry, aby se zabránilo hromadění nečistot,“ radí čtenář Lubomír H. z Praskačky, který se bílému elektru věnuje už řadu let.

Význam kvalitních pracích prostředků

Výběr pracího prostředku významně ovlivňuje životnost pračky. Prací prostředky s vysokým obsahem fosfátů totiž mohou přispívat k hromadění zbytků a potenciálně snižovat životnost pračky. Volba kvalitních pracích prostředků (tedy takových s minimální tvorbou zbytků) pomáhá udržet účinnost pračky a prodloužit její životnost.

Chytré hospodyňky dávají do zásobníku pračky houbičku na nádobí. Jediný krok zabrání vzniku vážného problému

Správné nakládání a používání

Přetěžování pračky je další častou chybou, která může urychlit její opotřebení. Doporučuje se proto naplnit buben pouze do tří čtvrtin jeho kapacity. Kromě toho je rovněž zásadní dodržovat doporučené množství pracího prostředku podle typu pračky a stupně znečištění (mně se obvykle osvědčuje jedna lžíce pracího prostředku na půl bubnu běžně znečištěného prádla). „Nadměrné používání pracího prostředku se nemusí nutně rovnat čistšímu prádlu a může zanechávat zbytky a zároveň vytvářet přetrvávající zápach,“ dodává ještě pan Lubomír.

Pravidelná údržba je také důležitá

Web InStory také upozorňuje na nutnost pravidelného čištění filtru. A pokud chcete vyčistit buben (například od plísně), můžete vsadit na ocet.

  • Nalijte do bubnu pračky bílý ocet (asi 2 šálky).
  • Spusťte pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší cyklus bez prádla.
  • Po skončení cyklu otřete vnitřek pračky hadříkem, abyste odstranili zbytky nečistot.
Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování. iZdroj fotografie: Pixabay
Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování

A při opravdu odolném znečištění si vezměte k ruce ještě jedlou sodu. Tenhle postup mě naučila moje kamarádka a já na něj nedám dopustit.

  • Smíchejte bílý ocet s jedním šálkem sody.
  • Nalijte směs do dávkovače na prací prostředek.
  • Spusťte pračku na nejdelší a nejteplejší cyklus.

Chalupáři-zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky a jak vyčistit pračku tabletami do myčky. Je to opravdu velmi jednoduché.

Jak se o svou pračku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články