Praktický zavlažovač na zahradu: Užitečný nástroj vyrobený z plastové lahve

Pokud chcete své zahradě dodat dostatečný přísun vody, nemusíte ji stále obíhat s konvičkou. Vyrobte si šikovný zavlažovač.

Jak na výrobu účinné závlahy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže si chcete usnadnit mnohdy úmornou dřinu na zahradě, spojenou s přenášením zálivkové vody, zjistěte, jak si vytvořit šikovný zavlažovač pomocí plastové láhve a několika dalších materiálů. Tento jednoduchý projekt vám umožní snadno zavlažovat zahradu, a přitom vás bude stát jen pár korun.

Jak na výrobu zavlažovače

Ze všeho nejdříve si k ruce připravte vše, co je k výrobě DIY zavlažovače zapotřebí. Nebudete potom muset odbíhat a práci si značně urychlíte. Potřebné materiály:

  • Plastová láhev (skvělá je například ta od mycího prostředku na nádobí)
  • Fixa
  • Horká jehla nebo hořák s tenkým hrotem nebo páječka s měděnou tryskou
  • Plastová tryska nebo dvě běžné trysky spojené kusem hadice
  • Svorky (se šrouby nebo bez nich)

Pro výrobu zavlažovače se skvěle hodí láhev od Jaru nebo jiná podobného tvaru a velikosti. Vymyjte ji a pomocí fixy na ní označte místa pro otvory pro tryskání vody, vzdálenost mezi otvory by měla být přibližně 5 mm. Následně dírky propíchnete třeba nahřátou jehlou nebo hořákem s tenkým hrotem nebo páječku s měděnou tryskou.

Praktický zavlažovač na zahradu jen z plastové lahve iZdroj fotografie: Freepik

Sestavte zavlažovač dohromady

Vyberte plastovou trysku s vhodným průměrem a připevněte ji k plášti zavlažovač pomocí svorky. V závislosti na vašich preferencích můžete použít svorky se šrouby nebo bez nich. Tryska může mít různé tvary a velikosti. Pro snadné odpojení od hadice zvažte použití odnímatelné trysky. Tímto způsobem můžete zavlažovač oddělit od hadice, kdykoli je to nutné. Pokud jsou konce trysky užší, možná je budete muset mírně zastřihnout, abyste zajistili rovnoměrnější proudění vody.

Pokud ovšem nemáte odnímatelnou trysku právě k dispozici, můžete použít dvě běžné trysky spojené kusem hadice a zajištěné svorkami. Docílíte tak stejného efektu. Pamatujte si také, že intenzita kropení se bude lišit v závislosti na tlaku vody a průměru otvorů. Nebojte se vytvořit více zavlažovačů s různými velikostmi otvorů, aby vyhovovaly vašim potřebám. Tohoto jednoduchého zahradního pomocníka navíc zvládne sestavit každý, a to i bez předchozích zkušeností. Objevte další originální nápady, které vás nebudou stát skoro nic.

Jaké DIY vychytávky používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články