Před zavařováním okurek odřízněte špičky, lépe se do nich dostane lák

Odřezávání špiček okurek může pomoci k jejich lepšímu naložení. Pokud si tuto techniku osvojíte, uvidíte, že nakladačky budou ještě lahodnější.

Nakládané okurky s citronem jsou křupavé, chutné a pikantní i Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0
                   

Tradičně se okurky nakládají vcelku, ale někteří zkušení domácí gastroexperimentátoři tvrdí, že před vložením okurek do sklenic je nutné odkrojit jim špičky. Jedině tak prý budou návštěvy vzdávat hold vašim chutným a křupavým okurkám.

Proč ořezávat špičky okurek?

Hlavním důvodem, proč se okurkám nakladačkám před nakládáním okrajují špičky, je zlepšení jejich chuti a struktury. Zde je několik pádných důvodů, proč tento postup zvážit:

 • Lepší nakládání: Když okurkám odřízneme špičky, vytvoříme tak otevřené konce. Ty umožňují, aby nálev lépe pronikl do okurky, což vede k rovnoměrnějšímu a chuťově výraznějšímu nakládání.
 • Lepší křupavost: Zkrácení špiček také pomůže okurkám zachovat jejich přirozenou křupavost. Proces nakládání může okurku mírně změkčit, ale pokud zajistíte, aby se solný roztok dostal do vnitřku okurky přes odříznuté špičky, můžete zachovat kýženou křupavost.
 • Prevence kontaminace: Dokonce i dobře omyté okurky mohou mít zbytky nečistot, zejména kolem špiček. Oříznutím špiček se toto riziko eliminuje, čímž se zabrání možnému zkažení nebo zakalení nakládacího nálevu.
 • Prodloužení trvanlivosti: Okurky bez špiček mají delší trvanlivost. Je méně pravděpodobné, že se během skladování změknou nebo se zkazí.

Vyvrácení běžných mýtů

Některé hospodyňky se mohou bránit uřezávání špiček okurek, protože se domnívají, že okurky kvůli uvolňování tekutiny změknou. To je však mylná představa. Když jsou okurky ponořeny do nakládacího nálevu, tekutinu spíše absorbují, než aby ji vylučovaly. Odříznutí špiček proto nevede k rozmočení okurek, ale spíše k zlepšení jejich chuti a struktury.

okurky nakládačky iZdroj fotografie: Freepik
Aby byly zavařené okurky vždy plné chuti a především krásně křupavé, musíte si osvojit některé opravdu důležité triky

Jak okurky okrájet a připravit na zavařování

Pokud jste připraveni vyzkoušet praxi ořezávání špiček okurek před konzervováním, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

 • Vybírejte čerstvé okurky: Začněte s čerstvými, pevnými okurkami bez skvrn a měkkých míst.
 • Důkladně je omyjte: Okurky důkladně omyjte, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky.
 • Zkraťte špičky: Z obou konců okurky odkrojte ostrým nožem malý plátek. Vytvoříte tak volné konce pro lepší marinování.
 • Balení do sklenic: Vložte okrájené okurky do sterilizovaných sklenic (vyzkoušet můžete například ultrarychlý způsob sterilizace) a nechte nahoře trochu místa.
 • Připravte nálev: Připravte nálev podle oblíbeného receptu, obvykle směs octa, vody, soli a koření.
 • Nalijte nálev: Horký nálev opatrně nalijte na okurky ve sklenicích, přičemž vždy ponechte od víčkem malý prostor.
 • Uzavřete a zpracujte: Sklenice uzavřete sterilizovanými víčky a zpracujte je podle pokynů uvedených v receptu na zavařování.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro zavařování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články