Přezimování muškátů podle profíka: Stačí mít po ruce krabici, na jaře budou dokonale krásné

Zazimujte letos muškáty jen s minimálními požadavky na místo. Stačit vám bude jen docela obyčejná papírová krabice.

i Zdroj fotografie: George E. Koronaios / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Muškáty (Pelargonium spp.) jsou krásné, na údržbu nenáročné kvetoucí rostliny, které mohou v teplých měsících přinést do vaší zahrady nebo na balkon zářivé barvy. S blížícím se podzimem je však třeba se postarat o to, aby tyto krásné rostliny přežily zimu. A v tom vám může pomoci docela obyčejná krabice.

Jak zazimovat muškáty v krabici

Nejdříve je musíte přestat zalévat. Několik týdnů před prvními mrazy postupně snižujte zálivku, dokud půda zcela nevyschne. Tento krok je zásadní – zajištění suchých kořenů pomáhá zabránit hnilobě během přezimování. Mějte na paměti, že muškáty přirozeně preferují dobře odvodněnou půdu, takže jsou k suchým podmínkám poměrně tolerantní. (pokud je hnojíte (třeba výživou z cukru, na kterou nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit), přestaňte s tím také.

  • Botanická poznámka: Muškáty se vyvinuly tak, aby se jim dařilo v polosuchých oblastech jižní Afriky. Díky své schopnosti odolávat delší dobu podmínkám podobným suchu jsou pro tento způsob přezimování velmi vhodné.

Všechny keříky pečlivě očistěte

Jakmile jsou rostliny suché, opatrně je vyjměte z půdy. Z kořenů jemně oklepejte přebytečnou hlínu. Nebuďte však příliš úzkostliví při čištění každého smítka. Důležité je odolat nutkání odstraňovat květy, poupata nebo listy – i když vypadají, že brzy opadají. Tato metoda je účinná především proto, že rostlina zůstává neporušená.

  • Botanická poznámka: Muškáty jsou známé svým silným kořenovým systémem, který uchovává dostatek energie, aby udržel rostlinu při životě přes zimu, i když se nadzemní části rostliny zdají být bez života.

Jižní balkon prospívá bylinkám, petúniím i tradičním muškátům

. Několik týdnů před prvními mrazy postupně snižujte zálivku, dokud půda zcela nevyschne. iZdroj fotografie: Depositphotos
Několik týdnů před prvními mrazy postupně snižujte zálivku, dokud půda zcela nevyschne.

Uložení rostlin do krabice

Nyní přichází ta zábavnější část – uskladnění muškátů! Najděte si velkou kartonovou krabici nebo dokonce dřevěnou bednu a položte do ní rostliny kořeny vzhůru. Ano, čtete správně – vzhůru nohama. Rostliny můžete zabalit těsně k sobě, aniž byste se museli obávat, že se udusí; v této klidové fázi nebudou potřebovat větrání. Pokud máte hodně rostlin, můžete podle rady z webu ReadyAndThriving vytvořit i druhou vrstvu, pokud je bedna dostatečně vysoká.

Jakmile se rostliny usadí ve svém dočasném domově, přikryjte je novinami a krabici uzavřete. Nakonec truhlík uložte na chladném a tmavém místě, kde se teplota drží těsně nad bodem mrazu – váš sklep nebo garáž by měly být ideální, jak radí GardenGateMagazine.

  • Botanická poznámka: Muškáty se během zimy dostávají do stavu klidu, což znamená, že se výrazně zpomalí jejich metabolické procesy. To jim umožňuje přežít v relativně uzavřeném prostředí bez světla a vody.

Jak zalévat muškáty: Po kyselině jantarové pokvetou jako nikdy dřív

Pokud nemáte na klasické zimování muškátů doma dost místa, nevěšte hlavu. Metoda s krabicí funguje opravdu spolehlivě. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud nemáte na klasické zimování muškátů doma dost místa, nevěšte hlavu. Metoda s krabicí funguje opravdu spolehlivě.

Probuzení na jaře

Když se přiblíží konec února nebo začátek března, je čas muškáty probudit. Vyjměte je z krabice a prohlédněte je. Nelekejte se, pokud budou vypadat trochu hůře – mohou se zdát scvrklé, s uschlými stonky a listy bez života. To je zcela normální. Základem je přesadit je do čerstvé zeminy a důkladně je zalít. Poté je umístěte na slunné okno nebo na světlé místo a dovolte jim s pomalu probudit k životu. Uvidíte, že budou opravdu nádherné.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro zimování muškátů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články