Přírodní hnojiva jsou často velmi levná a také účinná. Pokud potřebujete, aby sazenice zesílily, zkuste to ze slunečnicových semen.
Pěstování plodin je poměrně zdlouhavý proces, který začíná již brzy zjara. Pokud si opravdu vše poctivě pipláte již ze semínek jako já a nekupujete již vzrostlé sazenice v zahrádkářství, jistě sami dobře znáte, jak moc práce to obnáší. A samozřejmě chcete, aby se jim dobře dařilo a byly silné, aby poté přinesly mnoho prospěšných a zdravých plodů. I přírodě je však potřeba pomoci. Kolikrát stačí doplnit ty správné živiny a minerální látky a mladé rostlinky zesílí a rostou před očima. A nejlepší hnojiva jsou právě ta přírodní.
Semínka pro zdraví lidí i rostlin
Kdo by neměl rád semínka. Ve zdravé výživě představují bohatý zdroj bílkovin, tuků a nenasycených mastných kyselin. Jejich pravidelnou konzumací můžete snížit krevní tlak, cholesterol, i hladinu cukru v krvi, říká web OchutnejOřech. Rovněž ale přispívá ke zlepšení průchodnosti střev. „Já jsem měla mnoho zdravotních potíží, od vysokého cukru až po zácpu. Co jsem začala jíst pravidelně semínka a ořechy, cítím se jako nový člověk,“ napsala naše čtenářka paní Klára Z. z Českých Budějovic.
Podobný přínos ale ocení také vaše rostliny a sazenice, kterým vitamíny, živiny a minerální látky velmi pomohou k dobrému růstu, ale také posílení. Rozemelte 3 lžíce nesolených slunečnicových semen a zalijte 2 litry vody. Nechte takto vylouhovat. Před použitím ještě zřeďte celý obsah 1 litrem vody a aplikujte každé 2–3 týdny. Krmení slunečnicí ocení také již vzrostlé rostliny okurek, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Příroda je mocná čarodějka
Pokud si semínka necháte raději pro sebe, je mnoho dalších variant přírodních hnojiv, které zahrada i pokojové rostliny uvítají. Web iReceptář například nedá dopustit na vodu z uvařených brambor (pozor, rozhodně nesolit!).
Vyzkoušet ale můžete také kefír, kávovou sedlinu, kopřivové hnojivo, rýžovou vodu či bobkový list. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také droždí.