Už žádný prach na listech pokojovek: Čas vyzkoušet domácí odpuzovač z mýdla a octa

Prach se na listech rostlin usazuje prakticky neustále. Odpudit ho lze přírodním prostředkem vhodným pro všechny pokojovky.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floror / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prach na listech rostlin není jen estetickým problémem – naopak, může také blokovat světlo a tím bránit rostlinám v fotosyntéze. Mnoho lidí se snaží tento problém řešit pravidelným otíráním listů, ale existuje jednodušší způsob, jak tomuto problému předcházet. Přírodní odpuzovač prachu je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí své rostliny chránit před prachem a zároveň používat přírodní produkty.

Jak na výrobu odpuzovače

Přírodní odpuzovač prachu můžete vyrobit z několika běžných přírodních surovin. A co budete potřebovat?

  • 1 lžičku tekutého mýdla
  • 1 lžíci octa
  • 2 šálky vody
  • 1 lahev s rozprašovačem

Smíchejte vodu, ocet a tekuté mýdlo, přelijte do rozprašovače a důkladně protřepejte, aby se všechny složky spojily. Poté opláchněte listy rostlin vodou a osušte je, aby na nich odpuzovač prachu co nejlépe držel. Nakonec nastříkejte roztok na listy rostlin ze vzdálenosti asi 15 až 20 cm. Postupujte opatrně, abyste nenamočili půdu nebo květináč. Poté nechte rostliny uschnout a během této doby je rozhodně nevystavujte slunci. Mohly by se nehezky poškodit.

Tento přírodní odpuzovač prachu je velmi jednoduchý na přípravu a může být použit na většinu rostlin. Voda a tekuté mýdlo odstraní prach a špínu z listů, zatímco ocet pomáhá prach po dlouhou dobu velmi účinně odpuzovat. Pokud však pěstujete nějaké citlivé rostliny, jako jsou například orchideje nebo sukulenty, použijte na ně raději slabší směs s menším množstvím octa. Při odstraňování prachu z domácnosti vám pak skvěle pomohou obyčejné silonky.

Přírodní odpuzovač prachu iZdroj fotografie: Freepik

Ochrana nejen před prachem

Použití přírodního odpuzovače prachu má také další výhody. Například může pomoci ochránit rostliny před škůdci, jako jsou například nejrůznější roztoči a mšice. Pokud s těmito potížisty bojujete, vyplatí se postřik aplikovat každých 14 dní, jinak vám bohatě postačí aplikace jednou za měsíc.

Lesk na listy může i vyživovat

Jestliže však potřebujete své rostliny nejen zbavit prachu, ale také je zároveň vyživit, pak vsaďte na trochu jiný recept Budete potřebovat:

  • 5 gramů cukru
  • 3 až 5 kapek citronové šťávy
  • 100 ml teplé vody
Přírodní odpuzovač prachu iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukr míchejte ve vodě tak dlouho, dokud se nerozpustí. Následně přidejte ještě citronovou šťávu a touto směsí následně potírejte listy rostlin. Opět je až do zaschnutí nevystavujte slunci. Uvidíte, že cukr s citronovou šťávou nejenom skvěle odpudí prach, ale také vaše zelené svěřence skvěle vyživí. Směs pak stačí aplikovat jednou za měsíc- častější potírání listů by mohlo vést k přehnojení.

Co ještě vědět

Jestliže vám jde u těchto přírodních prostředků pouze o odpuzení prachu, pak listy potírejte nebo stříkejte pouze z vnější strany, ovšem v případě aplikace proti škůdcům anebo s cílem lepšího vyživení rostlin je zapotřebí ošetřit horní i spodní stranu listů a samozřejmě také stonek vašich pokojovek. A proti prachu lze použít i některé přírodní lapače.

Jak bojujete s prachem na rostlinách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články