Pokud vaše pračka nepracuje tak, jak má, vezměte si k ruce osvědčeného pomocníka. Je jím jedlá soda, která se hodí na mnoho obtíží.
Praní v pračce není vždy tak bezproblémové, jak bychom si představovali. Je to dáno tím, že uvnitř panuje neustále vlhké prostředí a to silně podporuje růst mnoha patogenních organismů. Problém představuje také zanášení útrob pračky práškem z důvodu nízkých teplot používaných na praní, nebo přítomnost vodního kamene. To vše však dokáže vyřešit obyčejná jedlá soda.
Když pračka nepříjemně zapáchá
Jedním z největších problémů, se kterým se majitelé praček setkávají, je rozhodně nepříjemný zápach. Ten se zpočátku objevuje jen ve chvíli, kdy pračku, která byla delší dobu uzavřena, opět otevřete. Ovšem později se toto nepříjemné aroma přenáší i na čerstvě vyprané prádlo, což je něco, co byste určitě nechtěli. Příčin je mnoho. Často jde o povlaky bakterií a plísní, které se usídlují na místech s vysokou vlhkostí, kam často voda z praní nepronikne – obvykle jde například o záhyby okolo gumového těsnění pračky.
Ovšem problémem může být i vodní kámen, na jehož krustě se povlaky z těchto nepříjemných a potenciálně nebezpečných organismů mohou usazovat také. Obojího se však můžete velmi snadno zbavit. Stačí, pokud nasypete půl šálku jedlé sody do zásobníku na prací prášek a pračku zapnete na ten nejdelší a nejteplejší program. Uvidíte, že po nepříjemném zápachu nebude ani památky. Po použití sody navíc můžete ihned nechat prát další prádlo – pračku není třeba nijak proplachovat (například samočisticím programem).
Zbavte pračku zbytků pracího prášku
Dalším problémem mohou být usazené zbytky nejrůznějších pracích prostředků a aviváží. I ty totiž mohou představovat ideální prostředí pro růst bakterií. Zbytky se navíc vyplavují zpět do vody používané na praní nebo máchání prádla, což má vliv na jeho čistotu, lesk i bělost (případně sytost barev). I tady ovšem skvěle pomůže jedlá soda. Opět použijte půl šálku a nasypte ho do zásobníku. Zapnutí pračky na ten nejteplejší a nejdelší program poté udělá všechnu práci za vás.
Ovšem zapomenout nemusíte ani na vyčištění zásobníku na prací prášek jako takového. I v něm se totiž dokáže mnoho nečistot usadit. Proti ho po dokončení pracího cyklu z pračky vyjměte a naložte do vany s teplou vodu. Po půl hodině by měla většina odolných nečistot spolehlivě pustit. Ty ostatní pak dočistěte jemnou stranou houbičky na nádobí a trochou octa nebo saponátu. Zásobník na prací prášek bude zase jako nový.
Jak na odolný vodní kámen
Posledním problémem, který se při provozu pračky často objevuje, je vodní kámen. Pokud máte vodu s běžnou tvrdostí, pak vám výše zmíněný postup k jeho odstranění bohatě postačí. Ovšem v případě hodně tvrdé vody už nebude půl šálku jedlé sody stačit. Proto poté, co ukončíte čisticí cyklus s jedlou sodou, proveďte ještě jednou totéž, ale s octem. Toho si však vezměte k ruce přímo celý šálek.
Ä celou proceduru opakujte alespoň jednou měsíčně. Jedině tak budete mít jistotu, že je opravdu účinná a udrží vaši pračku hygienicky čistou. Odstranění povlaků vodního kamene má však i další výhodu – prodlouží totiž vaší pračce životnost. Její důležité části se nebudou zanášet, takže se tak rychle neopotřebují. A vy tedy nebudete muset tak často kupovat nový spotřebič.