Proč babičky sypaly mouku do dřezu: Hravě si poradí s nejrůznější nečistotou

Mouka se nehodí jen na pečení. Pokud ji použijete šikovně, může vám pomoci třeba s rychlou údržbou kuchyňského dřezu.

Dolomitový prášek i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Mouka nemusí sloužit vždy jen k jídlu – skvěle se například hodí i pro údržbu dřezu. Koneckonců, používaly ji tak už naše babičky. Vydejte se na cestu za znovuobjevením tohoto starého triku, který spojuje nostalgii s praktickými, ekologickými řešeními pro úklid.

Připravte si půdu pro čistotu

Než se pustíte do triku s moukou, je podle webu iReceptář nezbytné zbavit dřez zbytků jídla a snadno odstranitelných skvrn. Předběžné opláchnutí horkou vodou uvolní nevítané zbytky a otření houbičkou vám ušetří část namáhavé práce. Cílem je suchý povrch bez nečistot, připravený na kouzlo mouky.

Metoda mouky: Odhalení kouzla

Když máte dřez připravený, je čas odhalit kouzlo. „Povrch dřezu posypte čtyřmi lžícemi mouky a krouživými pohyby ji jemně „dopravte“ až k odtoku,“ radí paní Monika L. z Javořic, která se s Chalupáři-Zahrádkáři nedávno podělila o své zkušenosti s pěstováním portugalského vavřínu. A kde ten trik? Mouka prý působí jako mírné abrazivo, které likviduje nečistoty a špínu, aniž by poškrábalo povrch dřezu.

Chyby při používání myčky

Proč nenechávat neumyté nádobí ve dřezu: Babičky věřily, že tím přitahují do domů negativní energii

Doplňkové čisticí prostředky: Soda bikarbona a ocet

Ačkoli je mouka hlavní hvězdou tohoto úklidového hacku, její účinnost lze zvýšit s podporou jedlé sody a octa. Jedlá soda a ocet spolu totiž podle informací z webu SnadnéVaření reagují a vytvářejí bublinky oxidu uhličitého, které pomáhají odstranit odolné skvrny, takže následné drhnutí moukou bude ještě účinnější. A místo octa můžete použít také citronovou šťávu – účinná je stejně, ale nezaplní vaši kuchyni nepříjemně štiplavým zápachem, který byste posléze museli dlouho a pracně větrat. Nevýhodou je jen její trochu vyšší cena.

Pokud stále bojujete s ucpaným dřezem, vezměte si k ruce šikovné domácí pomocníky – třeba docela obyčejnou mouku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud stále bojujete s ucpaným dřezem, vezměte si k ruce šikovné domácí pomocníky – třeba docela obyčejnou mouku

Podrobně se tomuto postupu Chalupáři-Zahrádkáři věnovali už dříve. Já mám dokonce tento postup raději než čištění moukou, ale určitě doporučuji vyzkoušet obojí. Tak sami jednoduše zjistíte, která technika bude vaší kuchyni vyhovovat nejvíce.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při čištění dřezu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články