Proč chytré hospodyňky dávají do bot mýdlo: Už nikdy nebudou zapařené, zápach zmizí cobydup

Mýdlo je perfektním prostředkem pro péči o obuv, a to hned z několika důvodů – dokáže si poradit s přebytečnou vlhkostí i nepříjemnými pachy.

Proč chytré hospodyňky dávají do bot mýdlo: Už nikdy nebudou zapařené i Zdroj fotografie: TheLewisRepublic / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Udržování svěžesti a zamezení nepříjemným pachům je v každé domácnosti neustálým bojem, a to se týká i naší obuvi. Chytré hospodyňky se již dlouho spoléhají na důmyslný a přitom jednoduchý trik, jak udržet boty svěží: do každé boty totiž vkládají malý kousek mýdla.

Počáteční příprava je základ

Proces začíná důkladným vysušením bot, aby se odstranila přebytečná vlhkost. Do každé boty poté vložte malý kousek mýdla. K tomuto účelu se skvěle hodí veškeré zbytky toaletních nebo sprchových mýdel, které se vzhledem ke svým rozměrům používají už jen špatně. Mýdlo nechte v botách přes noc. Nejenže během této by propůjčí botám svou vůni, ale také absorbuje zbytkovou vlhkost, čímž zabrání růstu bakterií zodpovědných za nepříjemný zápach.

Aby vám vaše obuv poskytovala bezpečnou ochranu i během zimy, musíte ji ošetřit tím správným způsobem – pomůže vám vazelína iZdroj fotografie: Pixabay
Mýdlo má schopnost pohlcovat nepříjemné pachy, které vznikají při nošení bot. Tím pádem zabraňuje vzniku zápachu a udržuje boty svěží

Ráno nepříjemný odér obvykle zmizí a nahradí ho svěží vůně mýdla. Při této metodě nejde jen o maskování zápachu, ale i o vytvoření prostředí, ve kterém se bakteriím, které ho způsobují, nemůže dařit.

Širší využití v domácnosti

Podle webu DámskáLiga však užitek mýdla přesahuje pouhé osvěžení obuvi. Mýdlo lze použít také k zabránění zamlžování zrcadel – časté nepříjemnosti v koupelnách po horké sprše. Jemným rozetřením kousku mýdla po povrchu zrcadla a jeho následným vyleštěním čistým hadříkem se vytvoří ochranná vrstva. Tato vrstva zabraňuje zamlžování zrcadla a zajišťuje přehlednost a viditelnost i v zapařené koupelně.

Jak vysušit mokré boty za pár minut

Boty uschnou v zimě bleskově, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Síla jedlé sody

Zatímco mýdlo je šikovným a voňavým řešením zápachu z bot, zázraky dokáže i jiná základní věc v domácnosti: jedlá soda. Podle webu Filippo je jedlá soda je známá svými přírodními čisticími vlastnostmi a je vynikajícím pohlcovačem zápachu.

  • Vsypte několik polévkových lžic jedlé sody do kávového filtru.
  • Svažte horní část filtru gumičkou a vytvořte malý sáček.
  • Vložte jeden sáček do každé boty na noc. Jedlá soda pohltí pachy a vlhkost a boty budou ráno svěží.
Ráno nepříjemný zápach obvykle zmizí a nahradí ho svěží vůně mýdla iZdroj fotografie: Pixabay
Ráno nepříjemný zápach obvykle zmizí a nahradí ho svěží vůně mýdla

Tato metoda je užitečná zejména pro ty, kteří dávají přednost řešení bez vůně nebo mají citlivou pokožku, která může reagovat na některá mýdla. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také upozorňovali na to, jak ošetřit boty kokosovým olejem nebo třeba lakem na vlasy – ten totiž dokáže skvěle pomoci proti uklouznutí.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro údržbu bot?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články