Boty už klouzat nebudou, zamezí tomu obyčejný lak na vlasy

Pokud chcete zvýšit přilnavost bot na kluzkém povrchu, můžete investovat buď do speciálních výrobků nebo si vzít k ruce lak na vlasy.

Boty už klouzat nebudou, zamezí tomu docela obyčejný lak na vlasy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uklouznutí v oblíbených botách může být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Řešení tohoto kluzkého problému se však může skrývat přímo u vás doma. Stačí sáhnout po docela obyčejném laku na vlasy – tento trik mi poradila teta a funguje vážně skvěle.

Kouzlo laku na vlasy

Myšlenka použití laku na vlasy jako prostředku zlepšujícího přilnavost se může zdát netradiční, přesto se jedná o účinné a snadno dostupné řešení. Lak na vlasy, který je známý pro svou silnou fixaci, může podobně dočasně zvýšit tření podrážek bot. Zde je návod, jak jej můžete použít:

  • Než vyjdete ven, dobře protřepejte plechovku s lakem na vlasy a z bezpečné vzdálenosti nastříkejte velké množství na podrážku bot, jak radí web Ussur.
  • Nechte lak na vlasy úplně zaschnout a vytvořte lepkavou vrstvu, která při kontaktu s hladkým povrchem zajistí lepší přilnavost.
  • Nezapomeňte, že tato metoda představuje jen dočasné řešení. Lak na vlasy aplikujte znovu podle potřeby, zejména pokud chodíte po mimořádně kluzkém povrchu.
Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou

Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou

Alternativní metody proti uklouznutí

V mnoha obchodech s obuví se prodávají gumové podložky, které lze připevnit na podrážku obuvi. Tyto podložky nejen snižují riziko uklouznutí, ale také chrání podrážku před opotřebením. A pro pomoc můžete sáhnout do kutilské dílny, jak radí čtenářka Marie. M. z Nahošovic: „ Lehkým otřením podrážky obuvi smirkovým papírem vytvoříte drsnější a přilnavější povrch. Tato metoda bývá velmi účinná zejména u bot, které mají hladkou podrážku.“

Použití textilních sádrových proužků v křížovém nebo kolmém vzoru na podrážce může zlepšit přilnavost a snížit riziko uklouznutí. Stačí je přilepit tavnou pistolí.

Lak na vlasy je obvykle používán na úpravu a zpevnění vlasů, ale může vám posloužit i při péči o boty – stačí ho nastříkat na podrážky. iZdroj fotografie: Pixabay
Lak na vlasy je obvykle používán na úpravu a zpevnění vlasů, ale může vám posloužit i při péči o boty – stačí ho nastříkat na podrážky

Tipy pro chůzi na kluzkém povrchu

I když máte obuv s protiskluzovou úpravou, chůze po určitých površích vyžaduje zvýšenou opatrnost. Zde je několik tipů, které je třeba podle webu ProŽeny mít na paměti:

  • Dávejte pozor na potenciálně kluzké plochy, jako jsou dlažba, leštěné kamenné schody nebo dřevěné povrchy.
  • Dbejte zvýšené opatrnosti i na přechodech, protože mohou být kluzké, zejména když jsou mokré.
  • Při stoupání po schodech nebo sestupování z nich vždy používejte zábradlí nebo stěny jako oporu.

Mezi další osvědčené tipy redakce Chalupářů-Zahrádkářů patří i šikovné použití kokosového oleje nebo rýže (to ve chvíli, kdy boty potřebujete vysušit).

Péče o kožené boty – tipy a triky

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o obuv?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články