Babička dávala do květináče s rostlinami stroužky česneku: Jejich účinky na růst jsou bezkonkurenční, květinám dávají desítky důležitých živin

Péče o domácí flóru není jednoduchá. Abyste se mohli těšit z krásně rostoucích zdravých exemplářů, je třeba je ochránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Česnek (česnek kuchyňský Allium sativum, též česnek setý z čeledi amarylkovité Amaryllidaceae) je přírodní antibiotikum, které příznivě působí jak na člověka, tak (věřte nebo ne) i na rostliny v květináčích. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob aplikace tohoto přírodního pomocníka bude hotový za několik vteřin, a přitom je stejně účinný jako například odvar nebo postřik.

Jak použít česnek při ochraně rostlin

A co je třeba udělat? Stačí umístit do půdy pár stroužků česneku. Látky, které obsahuje, vám pomohou bojovat proti některým škůdcům a houbovým chorobám.

Biologicky účinné látky v česneku:

  • Allicin,
  • steroidní glykosidy,
  • biotin (vitamín H),
  • kyselina nikotinová (niacin alias vitamin B3),
  • anthokyaniny
  • lektiny,
  • pektin,
  • adenosin,
  • vitaminy B1, B2, B6, C a E,
  • prostaglandiny,
  • fruktan
  • a flavonoidy.

Česnek působí baktericidně a fungicidně, a zároveň brání výskytu mnoha škůdců, jako jsou mšice, třásněnky, puklice nebo molice. Také posiluje odolnost rostlin a používá se i k dezinfekci půdy. K tomuto účelu stačí přibližně každé dva měsíce použít vložit jeden rozpůlený stroužek do květináče s pokojovými rostlinami . Na zahradě je pak vhodné zasadit česnek mezi některé rostliny (například mezi jahody, ochrání je před plísní šedou).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Česnekový odvar pro rostliny

Pro okamžitý účinek je však lepší si vyrobit česnekový odvar. A jak na to? Vezměte si asi 75 g drceného česneku (asi 15 stroužků) a vše zalijte 10 litry horké vody. Nechte odstát přikryté asi půl hodiny. Poté rostliny hotovým neředěným roztokem stříkejte až do skanutí. Odvar z česneku lze použít preventivně, ale i při onemocnění rostlin nebo při jejich napadení škůdci.

Co byste ještě měli vědět

Užitečné jsou i čerstvé slupky, které vám v kuchyni zbyly po loupání česneku. Nevyhazujte je do koše, místo toho je raději zahrabejte poblíž rostlin. I když v sobě neobsahují tolik účinných látek jako stroužky, i tak dokážou rostliny perfektně ochránit. Podobně vám poslouží třeba i zbytky cibule. A nemusí to být jen cibule kuchyňská (Allium cepa), která patří do čeledi liliovitých. V zimě je také často k dostání jarní cibulka alias cibule sečka (Allium fistulosum).

A její zbytky lze použít rovněž. Z účinných látek lze v cibuli kromě allicinu najít i fytoncidy ničící škodlivé mikroby nebo křemík, draslík, síru a komplex dusíkatých látek. A zapomenout nesmíme ani na vitamíny C, D, E, B6, B12, železo, zinek, fosfor, hořčík, vápník, sodík, mě, jódu a mangan. Přítomnost sirnatých sloučenin dokáže skvěle odpuzovat mnohé škůdce a hmyz, amoniak a alkyl a methyl trisulfidy se pak chlubí silnými antibiotickými vlastnostmi.

Podívejte se, jak si připravit velmi účinný domácí česnekový postřik proti škůdcům

Jaké prostředky používáte při ochraně rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články