Proč má umyvadlo pod kohoutkem otvor: Mnoho využití nemá, chrání však před katastrofou

Možná si jen málokdo láme hlavu nad tím, proč je součástí umyvadla či vany i druhý otvor. Důvod je prostý, má 2 významné funkce.

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Umyvadlo v koupelně, případně na toaletě, pokud máte tuto místnost oddělenou, si možná tak často neprohlížíte. Ačkoli už jsem si dávno všimla, že disponuje kromě odtoku v dolní části také dalším otvorem, nikdy předtím mě nenapadlo, proč je tolik důležitý. A vy to víte?

Díky otvoru voda nepřeteče

Tato díra má primárně 2 funkce. Bohužel se nedá říci, že by plnil funkci estetickou. Může vás ale zachránit před vytopením. Jeho prvním nesmírně důležitým posláním je ochrana před přetečením vody. Své o tom ví například paní Jitka H. z Kralup nad Vltavou: Vodu v umyvadle jsem nechala puštěnou a rychle odběhla, protože někdo zvonil. Když jsem se vrátila, voda již přetékala přes okraj umyvadla.“ Puštěnou vodu tedy nikdy nenechávejte bez dozoru. Tento otvor najdete také na vaně, kde by přetečení mohlo zanechat horší následky.

Web FamilyHandyman ovšem připomíná také druhý důležitý význam otvoru. Spodní odtok i horní otvor mají společnou odpadní trubku. Voda odtékající spodní částí odtoku tlačí vzduch, který brání plynulému odtékání. A k tomu právě slouží horní otvor. Díky němu je možný odvod vzduchu a voda tak odtéká rychleji a plynuleji.

Nasypala pouhou špetku do umyvadla a nechala přes noc působit. Odtok už nezapáchá, navíc docílila jeho kompletního pročištění

Nepodceňujte čištění otvoru

Zatímco drahé čistící prostředky hravě nahradí pasta z jedlé sody, citronové šťávu, octu a vody, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři uvedli, na úklid horního odtoku spousta hospodyněk nemyslí. Je to ale chyba, protože zde vzniká velké množství nečistot a po čase přehlížení se může dostavit opravdu velmi nepříjemný zápach. Je proto důležité tomu předcházet.

Jak vyčistit odtok umyvadla octem a solí iZdroj fotografie: Depositphotos
Druhý otvor v horní části umyvadla či ve vaně zde není náhodou. Jeho úloha je důležitá a vyplatí se otvor pravidelně čistit

Jak uvádí web iReceptář, nejedná se o nic složitého a vyplatí se otvor čistit vždy, když provádíte úklid koupelny a umyvadla. Smíchejte ½ hrnku jedlé sody a šťávu z 1 citronu. Směs dejte do rozprašovače a nastříkejte dovnitř otvoru. Ten následně zalijte ½ šálkem octu. Zatímco jedlá soda se postará o nepříjemný zápach a rozpustí usazeniny, citron a ocet mají dezinfekční účinky. Jedlá soda v kombinaci s octem je neporazitelnou kombinací. Poradí si ale i s jiným nešvarem, který trápí koupelny, a to se špinavými spárami, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak čistíte tento malý ale užitečný otvor vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články