Proč naše babičky dávaly pod polštář bobkový list: Věřily, že jim to přinese zdravotní výhody

Vůně bobkových listů může skutečně působit na lidský organismus blahodárně, a to díky množství užitečných látek. Prý si je stačí dát pod polštář.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list, který je tradičně známý pro svou výraznou chuť, má v sobě poklad i v podobě zdraví prospěšných látek a po generace je základem mnohé lidové léčby. Naše babičky si byly těchto účinků dobře vědomy a často si dávaly bobkový list pod polštář, protože věřily v jeho sílu. Uměl prý totiž přinášet zdraví a pohodu.

Uklidňující účinky na spánek a duši

Babičky znaly uklidňující účinky bobkového listu na nervový systém. Věřily proto, že vložení pouhého jednoho listu pod polštář zmírňuje nespavost, deprese a úzkost. Mohla za to prý jeho jemná vůně, která odkáže uklidňovat mysl, uvolňovat napětí a podporovat klidný spánek. Tato praxe se shoduje s moderní aromaterapií, při níž se vůně bobkového listu používá k uvolnění stresu a uvolnění mysli do stavu klidu, jak uvádí web RozdílnéRytmy.

Antiseptické vlastnosti a podpora imunitního systému

Kromě uklidňujících účinků je však bobkový list známý také pro své antiseptické vlastnosti, jak uvádí web iReceptář. Předpokládá se, že posiluje imunitní funkce organismu. Éterické oleje obsažené v bobkovém listu, jako například eugenol, mají různé pozitivní zdravotní účinky. Eugenol je například známý svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi, takže představuje přirozený způsob podpory obranných mechanismů organismu. To se může podle našeho názoru zvláště hodit v chladných měsících roku.

A mouchy už se v domě neukáží: Účinný vyháněč je směs hřebíčku s bobkovým listem

Zdraví trávicího traktu a aromaterapie

Příznivé účinky bobkového listu se však vztahují i na zdraví trávicího traktu. Přítomnost některých sloučenin totiž může podpořit trávení a zmírnit mnohé běžné zažívací potíže. Ovšem co lidem voní, hmyzu vonět nemusí – příkladem jsou potravinoví moli, kteří podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři nemohou bobkový list ani vystát.

bobkový list iZdroj fotografie: Pexels
Bobkové listy obsahují éterické oleje a látky, jako je například eugenol, které mohou mít různé pozitivní účinky na zdraví

Rituál pálení bobkového listu

Vložením suchého bobkového listu do ohnivzdorné nádoby a jeho zapálením se do vzduchu uvolňují prospěšné sloučeniny ještě intenzivněji, než v jiných případech. Rychle naplní místnost příjemnou bylinnou vůní, která uklidňuje duši. V aromaterapii se proto předpokládá, že akt pálení bobkového listu pomáhá při relaxaci, snižuje stres a dokonce reguluje krevní tlak. A Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také jeho vložení pod rohožku.

Jak eliminovat zlé síly v domě pomocí bobkového listu

Jaké jsou vaše oblíbené triky při aplikaci vavřínových listů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články