Jak zahnat potravinové moly: Stačí použít obyčejný bobkový list

Bobkový list nemusí být jen nezbytným pomocníkem v kuchyni – s trochou šikovnosti ho uplatníte i proti obávaným hmyzím návštěvníkům.

Vzala hřebíček a napíchala ho do mýdla: Vyhnala tak moly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potravinoví moli dokážou rychle zamořit celou spíž. Jednoduché, ale účinné řešení, jak tyto škůdce zahnat, však není třeba hledat v drogerii – podle webu iReceptář spočívá v použití bobkového listu. Bobkové listy, známé svými aromatickými vlastnostmi v kulinářství, totiž slouží také jako silný repelent proti hmyzu, včetně těchto obávaných škůdců.

Síla bobkových listů a jak ji použít

Umístění jednoho nebo dvou čerstvých a voňavých bobkových listů do nádoby s moukou nebo obilím funguje jako přirozená bariéra proti tomuto dotěrnému hmyzu. Ovšem použít samozřejmě můžete i ty sušené – musí ovšem být co nejkvalitnější a nevyčichlé. A osvědčilo se i jejich rozsypání přímo uvnitř spíže, kde tyto škůdce okamžitě odradí. Pro zachování jejich účinnosti je však důležité pravidelně měnit, a to vždy ve chvíli, kdy jejich vůně začne slábnout. „Bobkáč“ sám o sobě však rozhodně nestačí. Stejně důležitý je i pravidelný úklid spíže.

Ten má zásadní význam pro prevenci výskytu potravinových molů a dalšího hmyzu přitahovaného potravinami. Proto alespoň jednou za čtvrt roku svou spíž vyprázdněte a vysajte všechny police a roh. Tato činnost také pomáhá odstranit drobky a další zbytky potravin, které tyto škůdce přitahují. „Pomocí houbičky z mikrovlákna namočené v teplé mýdlové vodě otřete police, čímž odstraníte prach a zbytky, které vysavač mohl minout. Pro jistotu pak ještě použijte ocet,“ radí čtenářka Jitka F. z Karviné.

A mouchy už se v domě neukáží: Účinný vyháněč je směs hřebíčku s bobkovým listem

Boj proti zamoření a zajištění prevence

Pokud byla vaše spíž napadena hmyzem, vyhoďte otevřené obaly, které by mohly obsahovat vajíčka hmyzu. Zlikvidujte také prázdné nádoby, ve kterých se nacházejí napadené potraviny nebo je velmi důkladně vydezinfikujte třeba alkoholem nebo je otřete je hadříkem navlhčeným v roztoku stejných dílů vody a bílého octa. Ocet totiž působí jako odpuzovač hmyzu a zároveň likviduje všechny bakterie, plísně a další patogeny. Dejte však pozor na chemikálie, jako je bělidlo nebo čpavek, protože při kontaktu s potravinami mohou být toxické.

Bobkový list na lžičce iZdroj fotografie: Pexels
Bobkový list je přírodní odpuzovač hmyzu

Pro komplexní přístup také zvažte použití speciálních lepicích pásek určených k boji proti potravinovým molům, jak radí web iDnes. Tyto pásky vydávají vůni, která přitahuje samce molů, lapí je a naruší jejich reprodukční cyklus. Na tyto metody se však spoléhejte jen jako na doplňkové opatření. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak se molů zbavit prostřednictvím aromatické pelargonie nebo jak proti nim využít jablečný ocet.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro udržení čisté spíže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články