Proč nedávat magnety na lednici: Když se to s nimi přežene, s lednicí se můžete rozloučit

Magnetky na lednici vypadají velmi zajímavě a leckdy i dekorativně – bohužel v některých případech mohou tento spotřebič poškodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledničky často slouží jako rodinné nástěnky vzpomínek, vyzdobené řadou fotografií a magnetek. Několik magnetů nepředstavuje žádnou významnou potíž, ale jejich nadměrné používání může vést k různým problémům – od drobných nepříjemností až po vážná zdravotní rizika.

Zdravotní rizika pro osoby s kardiostimulátorem

Koncentrace magnetů na chladničce může vytvořit dostatečně silné magnetické pole, které dokáže podle webu Man-Tech narušit funkci kardiostimulátoru. Proto by se lidé s kardiostimulátorem měli používání magnetů na ledničce buď zcela vyhnout, nebo je používat velmi střídmě.

Obavy o bezpečnost dětí

Přítomnost magnetů na chladničkách představuje riziko také pro děti. Magnety, zejména pokud jsou malé, mohou děti lákat ke konzumaci – a pokud jich náhodou spolknou více, nevyhnou se vážným zdravotním problémům (magnety se totiž k sobě přitisknou klidně i přes sliznici střeva). Existuje také riziko, že dítě poškrábe magnetem povrch chladničky a poškodí tak spotřebič.

Rušení elektronických zařízení

Neodymové magnety, známé svou silou, mohou rušit fungování blízkých elektronických zařízení. To se týká zejména moderních kuchyní, kde jsou běžné přítomny tzv. chytré spotřebiče. Silné magnetické pole neodymových magnetů může narušit elektronické ovládání těchto spotřebičů, což může vést k jejich poruše nebo trvalému poškození.

Do lednice se vyplatí dávat houbičku na nádobí: Skvěle pohltí vlhkost a zachrání tak potraviny před plísní

Estetické aspekty celé věci

Kromě fyzických a zdravotních rizik je třeba zvážit také estetické hledisko. Nepřehledná řada magnetů může v kuchyni působit neuspořádaně a chaoticky. To může vadit zejména v otevřených obytných prostorech, kde je kuchyně součástí většího obytného prostoru.

Zadní část lednice potřebuje péči iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud jste si i vy oblíbili různé magnetické suvenýry z dalekých cest, zpozorněte – vaší lednici by nemusely právě prospět

Negativní působení magnetů

Podle webu Garida může také příliš velké množství magnetů vytvořit v kuchyni pole negativní energie, které nebude pro vaši psychiku právě výhrou. Někteří lidé mohou být na jejich působení obzvláště citliví, takže je rozhodně vhodné zachovávat opatrnost. Já si tedy nikdy ničeho podobného nevšimla, ale je pravda, že mám na lednici magnetů jenom pár. Kdo ví, co by se stalo, kdybych jich měla opravdu plná dvířka jako jedna moje kamarádka.

Nedávno psali Chalupáři-Zahrádkáři také o tom, jak vyhnat z lednice nepříjemné pachy za pomoci soli a upozornili i na signály toho, že vaše lednice nefunguje správně.

Jak povrch své lednice dekorujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články