Stlaní postele po probuzení je asi to nejhorší, co můžeme udělat. Nevědomky tak podporujeme výskyt roztočů

Každý, kdo ráno vstane a bezmyšlenkovitě si ustele postel, si zadělává na vážné obtíže. Jejich původ však nemusí být vždy zcela jasný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada z nás má již zažitou jistou rutinu a ani za nic se jí nehodlá vzdát. Například vždy po vstanutí z postele úhledně srovnáme peřinu a natřepe polštář (a opravdu puntičkáři navíc postele opatří i krásným povlakem či přehozem). Ovšem to, co po staletí vypadalo jako opravdu dobrý nápad a zvyk, se ve světle posledních poznatků proměňuje ve zdraví škodlivou činnost. Proč je tedy důležité nechat postel neustlanou a jaké další kroky pro kvalitnější a zdravější spánek je vhodné udělat?

Důvodem je výskyt roztočů

Během času, kdy spíme, zásobuje svou postel nejrůznějšími nečistotami. Jde především o zbytky kůže a vlasů, ale také o vlhkost (během noci může člověk ztratit půl litru potu i více). A všechny tyto nečistoty jsou skvělou živnou půdou pro nejrůznější roztoče. Ty se v lůžku množí takřka bleskovou rychlostí, a i když nejsou na první pohled vidět, může to mít pro zdraví opravdu nepěkné následky Sami roztoči nebezpeční nejsou. Ovšem toxiny, které vylučují, už ano. Mohou způsobovat astma, alergie nebo třeba kožní potíže.

Takže se vám následně nebude v posteli spát tak dobře, jak byste si nejspíš představovali. A co s tím má společného stlaní postele? Pokud matraci jednoduše zakryjete přehozem nebo dokonce i jen ustlanou peřinou, bude v ní dostatečně vlhko a teplo k tomu, aby se roztoči mohli začít množit. A to se samozřejmě brzy odrazí i na zdravém ovzduší v místnosti. Postel je tedy mnohem lepší nechat neustlanou a dovolit jí dobře vyvěrat, a to nejlépe při otevřeném okně.

Proč si nestlat postel iZdroj fotografie: Freepik

Jak bojovat proti roztočům v posteli

Ovšem nemusíte se spoléhat jen na správnou manipulaci s lůžkovinami. Mohou vám totiž pomoci i éterické oleje. Ty stačí naředit vodou a matraci jimi postříkat (a jako bonus si do své ložnice pozvete i příjemnou vůni). A které oleje jsou nejúčinnější? Hledejte ty z:

  • levandule lékařské (Lavandula angustifolia),
  • tymiánu (Thymus),
  • šalvěje rozmarýny (Salvia rosmarinus) alias rozmarýnu,
  • pelyňku (Artemisia),
  • čajovníku australského (Tea tree),
  • šalvěje (Salvia),
  • majoránky zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis),
  • máty (Mentha) jakéhokoliv druhu,
  • oregana čili dobromysl (Origanum),
  • citronelly (Cymbopogon nardus),
  • či z muškátu (Pelargonium) nazývaného také pelargónie.

Rostliny pro klidný spánek

A pokud chcete kvalitu svého spánku podpořit ještě víc, pak v ložnici pěstujte rostliny, které čistí vzduch a vyrábí kyslík i v noci. Jde například o dračinec vroubený (Dracaena marginata), lopatkovec (Spathiphyllum), naduť madagaskarskou (Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) či africkou kopřivu alias pochvatec (Coleus).

Jaké triky používáte pro kvalitnější spánek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články