Proč nesušit oblečení na radiátoru: Do vzduchu se uvolní vlhkost, v domě pak vzniknou plísně

Když sušíte oblečení na radiátoru, vlhkost z něj uniká do vzduchu kolem vás. A na klimatu v domě se to jednoznačně projeví.

Proč nevypínat radiátory při odchodu z domu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zimě nebo během sychravých dnů, kdy se zdá, že prádlo schne dlouho, je lákavé přetáhnout vlhké oblečení přes radiátor. Připadá nám to jako rychlé řešení, navíc i snadné a pohodlné. Ale tento zdánlivě nevinný krok může rozpoutat kaskádu netušených problémů.

Neviditelná nebezpečí vlhkosti v interiéru

Při sušení oděvů na radiátorech se do vzduchu uvolňuje voda, která výrazně zvyšuje vlhkost v interiéru, jak informuje web Orlický.Deník. Tato nadměrná vlhkost je ideální živnou půdou pro plísně a houby, které jsou notoricky známé svými škodlivými účinky na zdraví. Spory plísní, které se dostanou do ovzduší, pak mohou vyvolat alergické reakce, astmatické záchvaty a spoustu dalších dýchacích potíží, a proměnit tak vaše útočiště doslova v živnou půdu pro nemoci.

Ovšem ve hře nejsou jen tato bezprostřední zdravotní rizika – tato voda totiž může také různými spárami a škvírami pronikat i do struktury vašeho domu, poškozovat omítku, loupat nátěry a deformovat dřevo, jak informuje web Vzdušín.

Bělíme prádlo tak, jako kdysi naše babičky: Sůl, soda a ocet strčí do kapsy většinu drahých chemických přípravků

Zhoršená cirkulace vzduchu

Ale jsou tu i další problémy. „Strategické rozmístění radiátorů v domě je navrženo tak, aby optimalizovalo cirkulaci teplého vzduchu. Blokování těchto zdrojů tepla vlhkým oblečením tomuto proudění brání, což má za následek neefektivní vytápění a paradoxně chladnější místnosti,“ radí topenář Jiří N. z Dolní Lomné.

Radiátory, zejména starší modely, se mohou také v důsledku neustálého působení vlhkosti časem poškodit, což u nich vede ke korozi a rezivění. To nejen zkracuje životnost vašeho topného systému, ale může také vést k nečekaným poruchám a únikům.

Aby vám bylo doma stále teplo, musíte se správně postarat o svoje topení – pokud to neuděláte, nemusí během zimy fungovat iZdroj fotografie: Depositphotos
Sušení oblečení na radiátoru není ideální, protože to může vést k problémům s vlhkostí a plísněmi v domě. A to byste jistě nechtěli

Vysokou cenu platí i oděvy

A s čistým štítem nemusí z tohoto souboje vyjít ani vaše oblečení. Nerovnoměrné teplo u něj totiž dokáže způsobit smrštění a deformaci, takže vaše oblíbené oblečení bude k nepoznání. Navíc se v důsledku zachyceného tepla mohou na látce usadit skvrny. Nechcete nic nechat náhodě? Pak vyzkoušejte osvědčené triky z dílny Chalupářů-Zahrádkářů. Pomoci vám může třeba kulička z docela obyčejného alobalu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články