Proč nikdy nevyhazovat popel: Hravě nahradí drahá hnojiva, účinky má možná ještě lepší

Dřevěný popel rozhodně není jen obyčejný zahradnický odpad. Naopak – může vám s péčí o rostliny skvěle pomoci.

Jahod bude požehnaně, na podzim jim dopřejte obyčejný popel i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Snažíte se vypěstovat svou vlastní úrodu a hledáte pro ni tu nejlepší výživu? Pak rozhodně nevyhazujte dřevěný popel. Tenhle životabudič pro rostliny je právě to nakopnutí, co sazenice právě teď potřebují, jak tvrdí web Dům&Zahrada. Je to ideální kombinace všech živin, které tyhle drobné rostlinky právě teď vyžadují, a tak vám jistě poděkují v podobě bohaté nadílky.

Co je potřeba k výrobě hnojiva?

Nejkouzelnější na tomto receptu je, že to, co potřebujeme, je dostupné každému zahrádkáři. Je to směs vedlejších produktů, kterou nikde jinde nevyužijeme a běžně tyto věci vnímáme jako odpad. Teď nám pomůžou zachránit úrodu a nakopnout sazenice tím správným způsobem. Připravte si tento seznam ingrediencí:

  • slupky ze 4 až 5 cibulí
  • 3 litry vody
  • 3 polévkové lžíce dřevěného popela (ten pro hnojení rostlin doporučuje i web ProŽeny)

Teď stačí jen povařit cibulové slupky ve vroucí vodě cca na 5 minut. Poté sporák vypněte, ten už nebudete potřebovat. Nechte odvar vychladnout a sceďte jej. Když máte čistou cibulovou vodu, bez slupek, přidejte popel a pořádně promíchejte. Po řádném promíchání vše přelijte do uzavíratelné sklenice nebo nádoby, ve které tento roztok budete uchovávat až do spotřebování.

Bohatá zásoba cukety je na dosah, její plodnost podpoří dřevěný popel

Jak hnojit sazenice popelem

Každých deset dní nalijte ke každé sazenici cca 4 polévkové lžíce tohoto hnojiva. Myslete však na to, že před každým použitím musíme roztok protřepat a po každém použití zase opět uschovat do lednice. Jen tak nám vydrží sloužit nejdéle. Už po půl dni venku se může zkazit – objeví se na něm plíseň, stejně jako se to stalo mě. Ovšem popel můžete v domácnosti použít i na jiné věci. Chalupáři-Zahrádkáři ho mají například ověřený při praní prádla.

Hnojení česneku popelem iZdroj fotografie: Depositphotos
Dřevěný popel je pro česnek jako stvořený – vložený do každé výsadbové jamky ho skvěle ochrání

Výluh z cibulové slupky pro rostliny

Ale použít můžete i hnojivo ze samotné cibule. A jak ho připravit? V litru vody povařte dvě hrsti slupek a nechte 24 hodin louhovat. Pak přeceďte a zalévejte. Ovšem slupky z cibule se uplatní i v domácí lékárně, a to pro své dezinfekční účinky, obsah různých vitamínů a minerálů, antioxidantů a v neposlední řadě i vlákniny. A jak je využít?

  • Výluh proti kašli, bolesti v krku, na detoxikaci střev, afty: Do čajového sítka namačkejte hrst slupek, vložte do 300 ml vroucí vody a louhujte 20 minut. Pijte čerstvé dvakrát denně nebo kloktejte. Na ochucení lze přidat med, citrón nebo zázvor.
  • Inhalace při rýmě: V litru vody spařte půl hrsti slupek, hlavu překryjte a inhalujte.
  • Mast na křečové žíly: Slupky napěchujte do sklenice a zalijte za studena lisovaným olejem, případně kokosovým tukem. Denně protřepávejte asi 2 týdny, pak přeceďte.

Jak odpad z domácnosti využíváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články