Hnojivo z posekané trávy můžete mít hotové opravdu rychle. A perfektně vyživí celou vaši zahradu – příprava je snadná.
Posekaná tráva je často považována za pouhý zahradní odpad, který je třeba zlikvidovat nebo případně zkompostovat, pokud na to máme čas a prostor, jak doporučuje web iReceptář. Tyto zbytky však mohou být znovu využity jako cenný zdroj pro každého zahradníka, který chce přirozeně a hospodárně vyživovat své rostliny. Ne vždy je totiž možné veškerou posekanou trávu zkompostovat, jak jsem se sama už mnohokrát přesvědčila.
Zelené tráva jako hnojivo
Posekaná tráva je bohatá na živiny, jimž dominuje především dusík nezbytný pro růst rostlin. Ale nechybí ani další prvky. Co všechno umí?
- Dusík: Důležitý pro růst listů
- Fosfor: Napomáhá rozvoji kořenů
- Draslík: Zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin
Tyto živiny se při rozkladu trávy uvolňují pomalu, a poskytují tak rostlinám stálý a trvalý zdroj výživy. Jedním z nejjednodušších způsobů využití posekané trávy je mulčování. Rozprostřete tenkou vrstvu (ne silnější než jeden centimetr) přímo kolem rostlin. Tato vrstva se postupně rozkládat a uvolňovat živiny a pomůže také zadržovat půdní vlhkost a potlačovat růst plevelů. Podrobněji o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali zde.
Tekuté hnojivo aneb travní kvas
Z posekané trávy lze také vyrobit tekuté hnojivo bohaté na živiny, často nazývané „travní kvas“ nebo také „travní čaj“. Jak na něj? Vložte posekanou trávu do kbelíku a naplňte jej vodou. Směs nechte louhovat tři až pět dní a občas ji promíchejte. Poté vzniklou tekutinu sceďte a použijte k zalévání rostlin, jak radí web NašeZahrada.
„Tento čaj rychle dodá rostlinám živiny, a přitom vás nebude stát vůbec nic. Jen musím upozornit, že trochu zapáchá, takže ho doporučuju připravovat někde daleko od zahradního posezení a nejlíp pod pokličkou,“ radí čtenář pan Marian L. z Uherského Hradiště, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři poslal i šikovné tipy na pěstování opravdu obřího česneku.