Jestliže vaše prádlo po vyprání nevoní tak, jak byste si nejspíš představovali, pak zrevidujte používané postupy. Možná budete překvapeni.
Pračky jsou bezpochyby moderním technologickým zázrakem, přesto mohou být tyto spotřebiče občas spíše zdrojem problému než jeho řešením. Možná už i vás někdy potrápil nepříjemný zápach, který zůstává na čerstvě vypraném oblečení. Co ho způsobuje?
Problémy krátkých programů
Problém velmi často vzniká v důsledku opakovaného praní oděvů při velmi oblíbených rychlých nastaveních, které je obvykle vyperou do dvou hodin. Tato nastavení sice slouží praktickému účelu, protože šetří vodu a snižují spotřebu energie, ale často se při nich používají nižší teploty. Takovéto praní však může neúmyslně podpořit množení bakterií a mikroorganismů v samotné pračce, jak informuje web CandyHome.
Těmto bakteriím se ve vlhkém a chladném prostředí pračky dobře daří, což vede k nepříjemnému zatuchlému zápachu, který se přenáší na oblečení. Proti tomu lze účinně bojovat občasným spuštěním pracího cyklu při minimální teplotě (60 stupňů Celsia), který tyto mikroorganismy a další patogeny velmi účinně eliminuje. Tento postup údržby by se měl v ideálním případě provádět každé 3 až 4 týdny, aby pračka zůstala čistá a bez zápachu. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky nebo proč je nutné po praní otevírat dvířka. Obojí je opravdu důležité.
Když nepomůže ani aviváž
Někdy však prádlo po vytažení z pračky voní příjemně, ale tato vůně po jeho usušení zmizí – i tady je však možné odhalit příčinu. Například při použití sušičky mohou vyšší teploty způsobit ztrátu vůně a totéž platí i pro sušení prádla na příliš silném slunci, jak informuje web ProŽeny. V takovém případě je třeba prádlo provonět dodatečně. „Já používám lžičku aviváže, rozmíchané společně se lžičkou octa ve 250 ml vody. Prádlo s tím nastříkám a ono nejen získá krásnou vůní, ale také se trochu vyrovná,“ radí čtenářka Jitka N. z Mělníka.
Dalším kritickým aspektem, na který se často zapomíná, je správné dávkování pracího prostředku. Jeho nadbytek se může na první pohled zdát jako záruka čistšího oblečení, ale často vede k přesně opačnému efektu. Zbytky pracího prostředku totiž mají tendenci ulpívat ve vláknech tkaniny i v útrobách pračky, což vede k přetrvávajícímu zápachu. Pamatujte si proto, že méně bývá mnohdy více.