Proč při pěstování rostlin použít dětské pleny: Fungují jako šikovný zvlhčovač

Dětské pleny nemusí mít jen jedno využití. Mohou vám totiž skvěle posloužit i při pěstování rostlin – a to díky svému složení.

Proč při pěstování rostlin použít dětské pleny: Fungují jako zvlhčovač i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pravidelné zavlažování je pro zdraví většiny rostlin zásadní, protože stálá vlhkost půdy může významně ovlivnit jejich růst a vitalitu. Ne vždy jde však o snadný počin. Naopak – pokud býváte často mimo domov, pak se na pravidelnou zálivku spoléhat nemůžete. A právě tehdy byste si měli podle magazínu NašeZahrada vzít na pomoc dětské pleny.

Tajemství tkví v jejich složení

Jednorázové dětské pleny obsahují typ superabsorpčního polymeru (obvykle polyakrylát sodný), který dokáže zadržet mnohonásobek své hmotnosti ve vodě. Nahrazuje tak drenáž, která je pro rostliny v květináči důležitá, jak zdůrazňuje web Pěstík. Tyto polymery jsou navrženy tak, aby se při absorpci tekutiny rozpínaly a měnily v gelovitou látku, což je právě důvod, proč jsou v plenkách tak účinné. Stejné vlastnosti, díky nimž jsou užitečné pro udržení dětí v suchu, ovšem lze využít i k udržení vlhkosti v půdě.

Domácí hnojivo z roztoku aloe vera. Stimuluje růst pokojových rostlin a vyživuje půdu v květináči

  • Zadržování vlhkosti: Polymer rychle absorbuje vodu a pomalu ji uvolňuje, čímž udržuje stálou vlhkost půdy.
  • Snížení četnosti zalévání: Rostliny s plenkovým materiálem v půdě vyžadují méně časté zalévání, což je ideální řešení pro zaneprázdněné zahrádkáře.
  • Lepší zdravotní stav rostlin: Stálá úroveň vlhkosti může vést ke zdravějším rostlinám a silnějšímu růstu.

Jak používat dětské pleny v péči o rostliny

Začněte rozstřižením pleny tak, abyste odhalili savé jádro. Většina plenek má nadýchanou, bavlněnou vrstvu naplněnou drobnými granulemi superabsorpčního polymeru – a o ty vám právě jde. Vložte získaný absorpční materiál do misky nebo umyvadla s vodou a nechte jej 12 až 24 hodin namočený, dokud se zcela neroztáhne a nezmění se na gel (já prostě počkala přes noc a stačilo to).

Pokud chcete svým pokojovým rostlinám dopřát tu správnou vzpruhu, pak to zkuste za pomoci dětských plen. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete svým pokojovým rostlinám dopřát tu správnou vzpruhu, pak to zkuste za pomoci dětských plen

Po nabobtnání materiálu vodou jemně vymačkejte přebytečnou vodu a před dalším přesazováním rostlin nasypte vrstvu tohoto hydratovaného gelu na dno květináče. Případně můžete gel smíchat přímo s půdou, aby se vlhkost rovnoměrně rozložila. Při tomto použití dokážou docela obyčejné pleny nahradit drahý hydrogel, o jehož výhodách se Chalupáři-Zahrádkáři již také zmiňovali.

Jaké triky při péči o pokojovky používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články