Proč přidávat sůl do praní: Obnoví barvu prádla, navíc změkčí ručníky

Sůl není jen nezbytným pomocníkem při přípravě chutných pokrmů. Pokud ji přidáte k pracímu prášku, pomůže vám s údržbou prádla.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz
                   

Sůl, která je často uznávaná pro své kulinářské využití, má významné místo i v domácnosti, a to zejména v péči o prádlo. Existuje několik způsobů, jak sůl začlenit do praní, přičemž každý z nich přináší jedinečné výhody.

Druh a množství soli

Pro účely praní se doporučuje používat hrubozrnnou kamennou sůl. Stačí jedna čajová lžička soli na jedno praní při teplotě vody 40 až 60 stupňů Celsia. A proč po ní sáhnout? Přispívá k zachování a oživení živosti barevných tkanin, dokáže si poradit se změkčením drsných ručníků a skvěle působí i na opravdu odolnou špínu. Přímo v pračce pak pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy, vodní kámen, plísně a bakterie, které se mohou hromadit uvnitř bubnu pračky.

Zdravotní výhody praní s přídavkem soli

Pro osoby náchylné k alergiím je praní prádla s přídavkem soli také velmi prospěšné. Sůl napomáhá důkladnému máchání a zabraňuje hromadění zbytků pracího prostředku, a to zejména při rychlém praní. Skvěle se tak hodí zejména pro krátké programy.

Řešení zatuchlých pachů v prádle

Pokud si vyprané oblečení stále zachovává zatuchlý zápach, nemusí to mít na svědomí jeho špatné vyprání. Jde spíše o důsledek tvorby plísní uvnitř bubnu, jak informuje web Deník. Proto je nezbytné zkontrolovat gumové těsnění kolem bubnu a přesvědčit se, zda se v něm nenahromadily plísně nebo nečistoty. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky nebo jak ho použít pro čištění koupelny.

Bělíme prádlo tak, jako kdysi naše babičky: Sůl, soda a ocet strčí do kapsy většinu drahých chemických přípravků

Sůl jako změkčovač vody

Kromě výše uvedených vlastností slouží sůl i jako skvělý změkčovač vody. Lze ji přidávat nejenom do pračky, ale i do myčky nádobí, kde se její účinnost projeví téměř okamžitě. Na nádobí ani na prádle nebudou patrné žádné usazeniny. „Vaše skleničky k znovu získají žádoucí lesk a tvrdé ručníky budou tak měkké, jako kdyby vám je vyprali v nějakém hotelu. To je alespoň moje zkušenost,“ doplňuje k tématu čtenářka Zuzana T. z Havířova. A ve svém článku to potvrzuje i internetový magazín NášDům.

Čištění pračky iZdroj fotografie: Pexels
Pokud toužíte po vždy skvěle vypraném prádle, ovšem bez použití drahé chemie, vyzkoušejte docela obyčejnou kuchyňskou sůl

Já zase nedám na sůl dopustit při vytírání podlahy. Stačí rozpustit dvě lžíce v 5 litrech horké vody, přidat trochu prostředku na podlahu a můžu začít vytírat. Proti této kombinaci nemá šanci žádná odolná špína – vyčistila třeba i šmouhy pod černých podrážek bot.

Spodní filtr bývá při údržbě pračky často opomenut – podívejte se, jak se o něj postarat

Jaké triky používáte při péči o domácnost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články