Proč slepice nesnáší vejce: Na vině je většinou špatná strava

Slepice obvykle během zimy snášejí méně vajec . Je to zcela přirozený stav – změnit to může opravdu dobře vyvážená strava.

Slepice a snesená vejce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Svět produkce vajec je pro mnoho chovatelů drůbeže často záhadou. Mohou si lámat hlavu nad tím, proč jejich slepice snášejí menší vejce ve srovnání s těmi velkými, která jsou k vidění v obchodech anebo proč častokrát nezískají tak velké množství této pochoutky, jak by od svých svěřenkyň očekávali. Velikost vajec i jejich množství je však může být ovlivněna různými faktory, mezi nimiž hraje významnou roli strava, jak jsme se sami několikrát přesvědčili.

Vliv překrmování na produkci vajec

Jednou z častých mylných představ je to, že překrmování slepic vede k větším vejcím. Naopak, nadměrný příjem potravy může narušit jejich snáškový režim a způsobit, že přestanou snášet úplně. A problém může být podle webu Rexter i ve stáří slepic. Menší vejce jsou totiž často charakteristickým znakem mladších slepic. Tito ptáci ovšem obvykle produkují díky svému pevnému zdraví vejce bohatší na živiny. V tomto kontextu se velikost vejce stává nepodstatnou ve srovnání s kvalitou, kterou nabízí. Jaké zásady při krmení dodržovat?

  • Základní krmivo: Mělo by obsahovat správný poměr živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály. Typické zrníčkové směsi nebo komerční druhy krmiv jsou většinou vhodné. Tomu, jak by měla vyvážená strava vypadat, jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři již věnovali.
  • Proteiny: Jsou zásadní pro růst a tvorbu vajec. Obvykle jsou získávány z luštěnin, rybí moučky nebo sójových bobů.
  • Vitamíny a minerály: Doplňují nutriční potřeby slepic. Krmiva obvykle obsahují přídavky vitamínů a minerálů, ale můžete k nim také přidat zeleninu, ovoce a případně vápník pro zdraví vajec.
  • Přístup k vodě: Slepice potřebují přístup k čisté vodě kdykoliv. Dbejte na to, aby jí měly vždy dostatek.

Barvy vajec a rozdíl mezi nimi: Chuť je stejná, cena se však liší. Může za to druh slepice

Špatné podmínky chovu

I nevhodné podmínky chovu mohou mít za následek neuspokojivou produkci vajec. Slepice vyžadují klidné prostředí a určitou úroveň pohodlí, aby mohly trvale snášet vejce. Proto potřebují vhodné hnízdní prostory a prostředí bez stresu, jak informuje web SpektrumZdraví.

Slepice u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Slepičí strava musí obsahovat mimo jiné vápník

Věk jako určující faktor snášky vajec

Věk hraje klíčovou roli při určování snášky slepic. „Když slepice dosáhnou určitého věku, jejich produkce vajec přirozeně klesá. To se však může lišit v závislosti na konkrétním plemeni. Některá plemena mohou velmi snášet vejce třeba i v deseti letech,“ potvrzuje nám naše čtenářka a chovatelka slepic Iveta N. z Hradce Králové.

Čím krmit slepice v zimě – jednoduchý návod pro všechny

Jak se o své slepice staráte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články