Zatímco dnes se pro podporu tvorby kořenů u řízků pokojových nebo balkonových rostlin používají různé stimulátory, dříve byl běžný jiný trik.
Množení balkonových nebo pokojových rostlin nemusí být složité. A hravě se při něm obejdete i bez použití různých umělých stimulátorů růstu z obchodu, které stojí mnoho peněz, a přitom vám leckdy nepřinesou ani zdaleka takový účinek, jaký od nich očekáváte. Místo nich můžete vsadit na mnohem levnější trik. Obyčejné obilí. Je v zásadě jedno, jaký druh použijete, ovšem do květináče ho musíte vkládat tím správným způsobem.
Naklíčené obilí jako přírodní stimulátor
Někdy se doporučuje vybírat obilí v bio kvalitě, ale v zádě můžete použít jakékoli, které vám ochotně vyklíčí. Klidně vyberte to, které najdete v nejrůznějších směsích určených pro krmení ptáků nebo domácích hlodavců. Nesmí být samozřejmě chemicky ošetřené, ale to v tomto případě zcela jistě nehrozí. A jak ho použít při stimulaci růstu vašich květin? Nejdříve si připravte vhodný květináč a ten naplňte do poloviny zeminou, odpovídající požadavkům rostliny, kterou chcete pěstovat.
Následně do substrátu vytvořte důlek a na jeho dno nasypte 20 až 30 zrnek libovolného obilí. Na toto „lůžko“ poté položte samotnou sazeničku nebo řízek a jemně ji přihrňte zeminou. Následně se o svého zeleného svěřence starejte tak, jako obvykle. A nenechte se zaskočit tím, že se po několik dní nebude nic dít. To vůbec nevadí. Obilí už ve skutečnosti začíná klíčit a příznivé procesy už probíhají – jen vy je zatím nevidíte. Ovšem přibližně po týdnu by se nad substrátem měly objevit malé klíčky.
Jak pečovat o stimulátor z obilí
Klíčky nechte vyrůst asi do výšky čtyř až pěti centimetrů a následně je ve výšce jednoho centimetru zastřihněte. A toto opakujte stále dokola, dokud bude obilí růst. Časem samo uhyne, ale to už bude spíše ku prospěchu věci. Udělalo totiž přesně to, co udělat mělo, a nyní ho už není potřeba. A proč je vlastně v květináči jeho přítomnost tak důležitá? Klíčící obilí (ale platí to všeobecně pro všechny rostliny a semínka) totiž vytváří prospěšné enzymy, které ho stimulují k růstu.
Částečně se také uvolňují do okolí, z čehož mohou mít prospěch všechny rostliny, které se v jeho okolí okolí vyskytují. Rychleji sílí, jejich kořenový systém je mohutnější snáze se vypořádává s nejrůznějšími patogeny, které mohou způsobovat například hnilobu nebo jiné nebezpečné stavy, jež nezřídka vedou až k úhynu rostliny. Použití obilí je přitom velmi levné a dostupné opravdu každému. Odstřižené lístky je navíc rovněž možné zapracovat do půdy a dodat tak rostlinám další živiny.
Stimulátor z aloe vera
Pokud se však snažíte rozmnožit opravdu velmi špatně klíčící rostliny, pak vám jen samotné obilí mnohdy nepomůže. Protože řízky ještě před zasazením do květináče potřete gelem z aloe pravé (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo aloe stromovité (Aloe arborescens), který obsahuje více než 200 různých účinných látek. A podobné účinky nabídne i naduť madagaskarská (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana).