Pytlík s vodou zavěste na okno, do domu pak nevletí jediná moucha

Pokud chcete, aby se vám mouchy odteď opravdu vyhýbaly obloukem, připravte si obyčejný igelitový pytlík a pár mincí.

Otravné mouchy v domácnosti efektivně pochytá medová past i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdá se, že mouchy, tito nezvaní hosté, si nacházejí cestu do našich domovů s vytrvalostí, která hraničí s obdivem. Přestože jejich vytrvalost můžeme ( i když neradi) respektovat, snaha užít si klidné prostředí bez much přetrvává. A právě proto je tu překvapivě jednoduché low-tech řešení: skromný sáček s vodou.

Věda, která se skrývá za jednoduchostí

Na první pohled se zdá, že tento trik patří spíše do říše babských povídaček než do účinné strategie boje proti škůdcům. Ovšem web AAzdraví tvrdí, že je tato metoda založena na fascinující souhře vody a světla. Právě tyhle dvě věci tak prý udělají z obyčejného sáčku s vodou velmi účinný odstrašující prostředek.

Jak to funguje: Zamyšlení nad viděním much

Mouchy mají totiž na rozdíl od lidí oči složené z tisíců drobných čoček. Tato jedinečná struktura jim poskytuje široké zorné pole a schopnost rozpoznat pohyb s pozoruhodnou citlivostí. Tato výhoda je však spojena s kompromisem: složené oči jsou mnohem méně obratné při zaostřování a snadno je zmatou světelné vzory a odrazy.

Hluchavkovité rostliny odpuzující komáry a mouchy. Vyplatí se mít je na záhoně nebo balkoně

Když tedy světlo prochází vakem naplněným vodou, vytváří spektrum odrazů a lomů, které jsou pro mouchy nepříjemné a dezorientující. A přítomnost mincí, které vytvářejí další světelné a pohybové body, tento efekt ještě zesiluje. Pro mouchu se tak i jednoduchý sáček s vodou jeví jako neustále se měnící, oslňující překážka, které je lepší se vyhnout. Co budete potřebovat:

  • Průhledný plastový sáček: Slouží jako nádoba na vodu. Ujistěte se, že je dostatečně pevný, aby vodu udržel bez úniku.
  • Vodu: Vhodná je obyčejná voda z kohoutku.
  • Mince: Několik mincí libovolné nominální hodnoty. Ty budou sloužit jako odrazky světla.
  • Provázek nebo gumička: Slouží k upevnění a zavěšení sáčku.

Jak na výrobu odpuzovače na mouchy

Do plastového sáčku nalijte přibližně 2 až 3 šálky vody. Poté do vody vhoďte několik mincí. Vršek sáčku zajistěte provázkem nebo gumičkou a zavěste jej nad dveře, okna nebo na jiné místo, kde se vyskytují mouchy.

Otravné mouchy v domácnosti efektivně pochytá medová past iZdroj fotografie: Chris Sorge / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Aby vás na podzim neobtěžovaly svou přítomností mouchy, pak se proti nim pojistěte jednoduchým přírodním způsobem

Staré CD také pomůže

Jako účinný odpuzovač much mohou podobně jako sáček na vodu sloužit i stará cédéčka – alespoň to tvrdí web iRecept. Jejich reflexní povrch, zejména když se otáčí a zachycuje světlo, vytváří vzory, které jsou pro mouchy matoucí a odpuzující a raději se jim tedy vyhnou. A vyzkoušet můžete i účinný odpuzovač z hřebíčku, a to podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů. Já zase kolem domu bohatě sázím mátu – ta funguje také perfektně.

Domácí bylinkový repelent proti nebezpečným klíšťatům – recept

Jaké domácí prostředky proti mouchám používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články