Radiátor bude topit mnohem lépe, stačí ho jen správně vyčistit

Aby váš radiátor fungoval opravdu na maximum, musíte věnovat péči jeho údržbě. Vyplatí se udržovat opravdu každou část.

Už žádné utrácení za vytápění, naučte se správně šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radiátoru si obvykle nevšímáme do doby, dokud nezačne selhávat. Zajímat se o něj obvykle začneme až ve chvíli, kdy se do našich prostor nezadržitelně vkrádá zimní chlad. A to je opravdu škoda – prevence toho totiž zmůže opravdu hodně. Než se však ponoříte do procesu čištění, měli byste co nejlépe pochopit jeho úlohu.

Když není čistý, tak škodí

Není to jen kovové zařízení připevněné na stěně; je to srdce vašeho domova, které v chladných měsících neúnavně zajišťuje teplo. Znečištěný radiátor se sice také snaží efektivně rozvádět teplo, ale pracuje přitom hůře a spotřebovává více energie, což vede k vyšším účtům (a chladnějšímu domovu). Nánosy prachu a nečistot totiž působí jako izolační vrstva, která brání účinnému vyzařování tepla do místnosti, jak informuje web Dům a Zahrada.

Jak čistit radiátor

Odstraňování prachu z radiátoru začněte měkkým kartáčem nebo vysavačem (magazín iReceptář doporučuje pro tento účel speciální úzkou hubici). Jakmile se zbavíte povrchového prachu, pusťte se do „hloubkové revize.“ Podle osvědčeného receptu mé tety proto smíchejte prací prostředek s teplou vodou a nechte chvíli odstát.

Mezitím položte pod radiátor velký ručník (nebo raději více) a všechna žebra touto směsí důkladně prolijte. Pak už jen stačí si vzít kartáč, štětku na lahve a houbičku na nádobí a s jejich pomoci vyšťárat uvolněnou špínu z opravdu každého zákoutí.

Aby radiátor lépe topil: Občas stačí na něm nenechávat přebytečné věci

Alternativní technika: Metoda fénu na vlasy

Pokud se bojíte, že byste si díky výše uvedenému způsobu namočili zdi nebo podlahu, zkuste radiátoru dodat nový lesk jako naše čtenářka Lenka T. z Drahotovic: Pod radiátor položte vlhký hadřík nebo papírový ručník, který zachytí padající nečistoty. Poté s fénem nastaveným na vysoký výkon vyfoukejte všechen prach z vnitřního prostoru, přičemž proud vzduchu směřujte shora dolů. Prach pod radiátorem pak setřete a máte hotovo.“

Správné vyčištění radiátoru je důležité pro zajištění efektivního topení. Postarejte se proto, abyste na žádnou důležitou část určitě nezapomněli. iZdroj fotografie: Pixabay
Správné vyčištění radiátoru je důležité pro zajištění efektivního topení. Postarejte se proto, abyste na žádnou důležitou část určitě nezapomněli

Domov si jako bonus ještě provoňte

Až čistý radiátor znovu rozehřejete, dovolte mu pozvat do vašeho domova i příjemnou vůni. Jak na to?  Chalupáři-Zahrádkáři doporučují položit na topení použité čajové sáčky libovolného druhu nebo třeba pomerančovou či mandarinkovou kůru – obojí vám pomůže domácnost skvěle provonět a osvěžit, a to úplně zadarmo.

Renovace topení – vše, co potřebujete vědět, v podrobném návodu

Jak se o svá topidla staráte před zimou nebo během ní vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články