Aby vám letos rajčata a papriky daly opravdu velkou úrodu, musíte myslet na jejich správnou výživu. Pomůže vám hořčík.
Každý zahrádkář, ať už amatér nebo zkušený, sní o úrodě, která bude nejen bohatá, ale také chutná a zdravá. Ale nemusí to být tak složité, jak si mnohdy představujeme. S trochou inovace a kapkou hořčíku je možné skvěle podpořit třeba rajčata a papriky, které jinak bývají podle tvrzení z webu iReceptář poměrně náročnými obyvateli zahrady.
Význam hořčíku pro zahradu
Hořčík hraje v životě rostlin klíčovou roli. Je základem chlorofylu, zeleného barviva, které dává rostlinám barvu a hlavně umožňuje zázračný proces fotosyntézy. Bez hořčíku by rostliny nebyly schopny přeměnit sluneční světlo na energii, což by vedlo k zakrnělému růstu a nevalné úrodě, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti. Tento minerál je navíc důležitým hráčem při vstřebávání dalších živin, takže jeho doplňování rozhodně nelze zanedbat.
Činčilový písek jako hnojivo
Kamarádka mi v tomto ohledu dala zajímavý tip – písek pro činčily, který bývá ve zverimexu k sehnání za opravdu pěkné peníze. Musí však jít o mastek magnezit, který nejen obohacuje půdu o hořčík, ale také do ní vnáší sadu prospěšných prvků, jako je například křemík, fosfor a vápník. Jeho jedinečná vlastnosti také zajišťují lepší provzdušňování půdy a zároveň v ní potlačují nejrůznější patogenní mikroby. A stačí ho přitom jen lehce rozhodit mezi rostliny a zapracovat do záhonu. Nic jiného k úspěchu nepotřebujete.
Vsadit můžete i na běžná hnojiva
V minulosti se už však Chalupáři-Zahrádkáři hnojení těchto plodin také věnovali, a to prostřednictvím aplikace superfosfátu. Zapravením lžíce této sloučeniny bohaté na fosfor do půdy při výsadbě zajistíte svým sazenicím silný start a podpoříte vývoj silného kořenového systému, který je nezbytný pro zdravý růst a bohatou úrodu.
A pokud si nevíte rady například s česnekem, můžete ho podle našeho návodu pohnojit močovinou. Žloutnutí listů vás tak už nikdy nezaskočí.