Rajčata nemají vedle okurek co dělat, nikdy se jim nebude dařit

Ne všichni sousedé jsou pro rajčata vhodní. Například okurky pro ně patří mezi nepřátele číslo jedna, což negativně poznamená úrodu.

Plíseň na rajčatech i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Zahrada může být často dějištěm stejně intenzivního a rafinovaného dramatu, jaké se odehrává v ekosystémech divoké přírody. Ne všechny rostlinné druhy se totiž navzájem snesou, jak píše web iReceptář.

Vyzrajte na svou úrodu

Ve hře je tajemství tzv. doprovodné výsadby – starobylé techniky, kterou používají původní obyvatelé Ameriky a Číny již stovky, ne-li tisíce let (Chalupáři-Zahrádkáři už o tomto tématu psali dříve).

Porozumění doprovodné výsadbě

Doprovodná výsadba je víc než jen umístění rostlin vedle sebe. Zahrnuje jejich strategické rozmístění založené na tom, jak určité rostliny mohou těžit ze své vzájemné společnosti, nebo jí naopak trpět. Tato technika bere v úvahu různé ekologické faktory – skvělým příkladem je například ochrana proti škůdcům, opylování, prostorová interakce a vzájemné zastínění nebo podpora.

Výsadba cukety na komunitních záhonech: 10 rostlin, které si s ní rozumí a 2, které byste u ní nikdy vysazovat neměli

Například rajčatům se daří, když se pěstují s bazalkou, která zlepšuje jejich chuť a pomáhá odpuzovat škůdce. Dalším vynikajícím společníkem rajčat jsou afrikány alias aksamitníky, které svou silnou vůní odrazují háďátka a další škůdce.

Proč se rajčata a okurky nesnášejí

Ovšem pozor je třeba dávat i na druhy, které se mezi sebou navzájem příliš dobře nesnesou. Důvody, proč nesázet rajčata vedle okurek, se soustředí na jejich rozdílné potřeby a způsob interakce s prostředím:

  • Okurky jsou žíznivé rostliny, které potřebují hodně vody, což může vést k tomu, že rajčatům většinu potřebné vláhy doslova ukradnou.
  • Okurky také mohou růst dosti bujně a vysoko, což může rajčata zastínit. To obvykle vede ke špatnému vývoji plodů a zvýšení náchylnosti k chorobám, jak informuje web ProŽeny.
Aby letos vaši úrodu rajčat opravdu nic neohrozilo, podívejte se na to, s jakými druhy zahradních plodin byste je neměli pěstovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby letos vaši úrodu rajčat opravdu nic neohrozilo, podívejte se na to, s jakými druhy zahradních plodin byste je neměli pěstovat

Ochrana proti chorobám při pěstování rajčat

kromě správné výsadby si však podle mých zkušeností musíte při pěstovávání této oblíbené zeleniny pohlídat i další věc. Rajčata jsou totiž obzvláště náchylná k řadě chorob, zejména k houbovým infekcím, jako je plíseň a hniloba. Buďte tedy připraveni zasáhnout – skvělý je například postřik z mléka.

Jaké jsou vaše triky pro velkou úrodu rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články