Rez se ve vaně již neobjeví, hravě ji zničí tekuté mýdlo a ocet

Rez z koupelny nemusíte odstraňovat jen za pomoci drahých chemických prostředků – místo toho vsaďte na účinnou kombinaci domácích pomocníků.

Rez se ve vaně již neobjeví, hravě ji zničí tekuté mýdlo a kuchyňský ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vstoupit do čisté, zářivé vany bez nevzhledných stop rzi, plísní a vodního kamene je něco, co by ve své koupelně chtěl zažít každý z nás. Ne vždy se to však bohužel daří. Tyto nedokonalosti nejenže narušují krásu našich koupelnových svatyní, ale také vyvolávají obavy o naše zdraví. Vyzkoušet však můžete jednu ekologickou, účinnou a levnou metodu, která využívá předměty denní potřeby a bez námahy lesk vaší vany obnoví.

Roztok z octa a tekutého mýdla

Představte si, že přeměníte běžné kuchyňské ingredience na silný čisticí prostředek. Proces začíná jemným zahřátím octa na 40 °C, čímž vznikne teplý roztok, který zvýší jeho čisticí vlastnosti. Tento teplý ocet se pak v lahvičce s rozprašovačem spojí se stejným množstvím tekutého mýdla, čímž vznikne účinná směs, která je šetrná a zároveň účinná.

Tuto směs nastříkejte na postižená místa a nechte ji půl hodiny působit. Po uplynutí této doby stačí vanu jen opláchnout teplou vodou. Kyselost octa ve spojení s čisticími účinky mýdla dokáže se skvrnami od rzi zázraky.

Jak odstranit rez z jakéhokoliv materiálu. Nehezké hnědé skvrny zmizí z oblečení, grilu i nábytku. Silnější domácí metoda není

Vsadit můžete i na borax

U odolnějších skvrny bude podle webu BydleníSnů ještě lepším spojencem borax. Doporučuje smíchání jedné polévkové lžíce boraxu se 2/3 šálku vody. Tím vytvoříte silný roztok, který lze aplikovat přímo na skvrny od rzi. Nechte jej působit přes noc a druhý den ráno pomocí houby zbytky rzi bez námahy setřete.

Jak vyčistit koupelnu s pomocí peroxidu vodíku na dlouho iZdroj fotografie: Depositphotos
Rez usazená na sanitární keramice může být velmi nepříjemná. Pokud si s ní chcete snadno poradit, vsaďte na ocet a mýdlo

Všestrannost jedlé sody

Raději byste vsadili na něco přírodnějšího? Pak vyzkoušejte postup z webu iReceptář. Na rezavá místa naneste hustou pastu z jedlé sody a octa nebo posypte dno vany jedlou sodou a zalijte ji octem. Bez ohledu na metodu nechte směs vždy chvíli působit a poté pomocí plastového kartáče rez jemně vydrhněte a vanu opláchněte vodou. Mně osobně více vyhovuje první metoda – přijde mi, že pasta ke rzi lépe přilne a odstraní ji více do hloubky.

Chcete znát více triků? Chalupáři-Zahrádkáři doporučují na rez také ocet rozmíchaný s mýdlem, peroxid vodíku zkombinovaný s amoniakem nebo docela obyčejnou cibuli, která skvěle vyčistí třeba i plechy.

Jak odstranit rez? Jednoduchý návod na domácí odrezovač

Jaké metody používáte při boji se rzí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články