Rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je nakrmit hnojivem z cukru

Hnojení cukrem by mohlo pomoci zvýšit hladinu uhlíku v půdě a poskytnout rostlinám velmi užitečnou energetickou výživu.

Rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je nakrmit cukrem i Zdroj fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Použití cukru jako hnojiva je inovativní, nákladově efektivní a zároveň také opravdu levný přístup k oživení a udržení zdraví vašich rostlin. V kombinaci se správnou péčí může hnojení cukrem výrazně zlepšit růst, vitalitu a odolnost rostlin. Je však nutné mít na paměti, že tato metoda není všelékem a měla by být součástí komplexní péče, zejména u rostlin se specifickými požadavky na živiny nebo poškozeným kořenovým systémem. Při správné aplikaci a péči však mohou díky ní vaše rostliny vzkvétat a proměnit vaši zahradu nebo vnitřní prostor v bujnou a živou oázu.

Základ hnojení cukrem

Cukr ve svých různých formách může působit jako rychlý zdroj energie pro rostliny, zejména pro ty, které vykazují známky strádání (bledé nebo malé listy, zastavený růst, tenké stonky apod.), jak informuje web AkčníCeny.

Příprava cukerného roztoku pro rostliny je jednoduchá. Smíchejte 1 čajovou lžičku cukru s 1 litrem vody nebo pro koncentrovanější směs použijte 1 ml 10% glukózy nebo 8 ml 5% glukózy na litr vody. Je velmi důležité dodržet dávkování, aby nedošlo ke zhoršení stavu rostliny. „Rostlinám, které nemají dostatek světla, může cukerný roztok na zalévání obzvláště prospět, protože jim dodá dodatečnou energii. Teď v zimě na něj nedám dopustit,“ komentuje jeho účinky naše čtenářka a milovnice květin Michaela P. z Turnova.

Aby se vašim pokojovým rostlinám skvěle dařilo, musíte jim poskytnout ty správné živiny – pomoci vám přitom může docela obyčejný cukr. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim pokojovým rostlinám skvěle dařilo, musíte jim poskytnout ty správné živiny – pomoci vám přitom může docela obyčejný cukr

Zvýšení účinku pomocí kvasinek

Ještě silnější hnojivý roztok si můžete připravit díky použití kvasinek. Ani tentokrát není postup nijak obtížný. A proč právě kvasinky? Tyto živé organismy totiž urychlují rozklad organických látek v půdě a uvolňují živiny, které následně rostliny opravdu snadno přijímají. Rovněž zvyšuje imunitu rostlin a posiluje jejich kořenový systém. K přípravě této výživné směsi budete potřebovat:

  • 1 litr teplé vody
  • 1 čajovou lžičku cukru
  • 1 čajovou lžičku sušených kvasnic

Směs nechte asi 30 minut stát na teplém místě, aby se aktivovaly mikroorganismy. Aplikace spočívá v zalití půdy přibližně 70 ml roztoku na 1 kg půdy. Před aplikací hnojiva se ujistěte, že je půda vlhká.

Falešný med lze poznat několika způsoby, ať už pomocí konzistence, chuti nebo jeho charakteristické a velmi příjemné vůně.

Jak rozlišit přírodní med od falešného: S jednoduchou identifikací pomůže obyčejný chleba

Kávová sedlina také pomůže

Dalším vynikajícím hnojivem pro pokojové rostliny je podle webu ZahrádkářskáPoradna. Zatímco cukr dodává „jen“ energii, kávová sedlina jim nabízí další výhody. Na její kombinaci s cukrem dobře reagují zejména některé venkovní květiny nebo stálezené keře, jak jsem si ověřila. Jde například o tyto druhy:

  • gladioly
  • růže
  • rododendrony
  • azalky
přesazování pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Cukr ve svých různých formách může působit jako rychlý zdroj energie pro rostliny

Dávkování je podobné jako u cukerného roztoku – jedna polévková lžíce na litr vody, aplikovaná jednou měsíčně. Dalším skvělým pomocníkem pro pokojovky je i kyselina jantarová nebo vychytaná hříbková zálivka, kterou připravíte ze sušených hub. O obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro své rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články