Při pořizování okrasných rostlin bychom měli být obzvláště opatrní. Některé z nich totiž sice vypadají krásně, ovšem vůči svému okolí jsou mnohem agresivnější, než si nejspíš myslíme. A snadno se tak mohou z jednoho záhonu rozšířit do celé zahrady. Patří sem mnohé trvalky, ale i dřeviny. Většinou jde o rostliny exotické a zavlečené, a to mnohdy s dobrým úmyslem. Dnes nám však spíše škodí.
Nádherně kvetoucí zlatobýl jako hrozba
Jednou z opravdu efektních rostlin, které však během několika sezón dokážou doslova pohltit své okolí, je zlatobýl kanadský (Solidago canadensis). Na první pohled zaujme vodopádem zlatých květů, které se objevují během pozdního léta. Ovšem pokud ho nebudete redukovat, rychle se rozšíří. Miluje slunná místa a neudržované kouty u plotu. Na první pohled je velmi nápadný, ovšem to nemusí platit pro všechny invazivní rostliny.
Jeho pravým opakem je netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), které se říká také netýkavka Royleova. Roste ve stínu a na první pohled připomíná naši starou známou lesní netýkavku, ovšem s fialovými květy (tuzemské netýkavky mají květy žluté). Daří se jí ovšem nejenom na zahradách, ale i v lesních porostech, odkud rychle vytlačuje původní rostlinné druhy. Může se tak stát velkým nebezpečím pro okolí.
Pozor na jedovaté náprstníky
Jedovatý, a navíc rychle se šířící – to jsou hned dva důvody, proč si dát pozor na náprstník (Digitalis). Vypadá opravdu velkolepě. Jeho nejčastěji růžové (ale i fialové, bílé nebo třeba žluté) květy dokážou zářit na téměř dvoumetrových stvolech. Při pozření však může rychle způsobit zástavu srdce, musíte od něj tedy držet dál děti i domácí zvířata. Navíc se do svého okolí šíří jako požár, na zahradu si ho tedy raději nesázejte.
Invazivní dřeviny na zahradách
Hledáte atraktivně vyhlížející strom? Pak se vám určitě zalíbí škumpa orobincová (Rhus typhina). Velmi dlouho ji totiž zdobí dekorativní červené šištice květenství a na podzim se zbarvuje červenooranžově. Je nádherná, ovšem také velmi nebezpečná. Rychle se šíří za pomoci kořenových výběžků. A pokud se na vaší zahradě usadí, jen tak ji odtud nedostanete. Navíc obsahuje i toxický latex, který může způsobovat alergické reakce.
Do stejného soudku patří i křídlatka (Reynoutria). I z malého kousku větvičky dokáže velmi rychle vyrůst v opravdu obrovský keř. Ráda se tak šíří třeba podél vodních toků. V našich podmínkách bývá nejčastěji k vidění asijská křídlatka japonská (Reynoutria japonica) nebo její sestřenice křídlatka sachalinská (Reynoutria sachalinensis). Novinkou je pak křídlatka česká (Reynoutria × bohemica Chrtek & Chrtková), nebezpečné jsou ale všechny.
Další nebezpeční návštěvníci zahrad
Ale ve hře není jen zlatobýl, škumpa, netýkavka žláznatá či náprstník nebo křídlatka. Seznam invazivních rostlin je mnohem delší. Pozor si tedy dejte i na bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), který vás může nepříjemně popálit, lupinu mnoholistou alias vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus), šířící se i do lesních porostů, a jim podobné. Ochráníte tak nejenom svou zahradu, ale i přírodu okolo vás.