Skutečný význam barev houbiček na nádobí: Žlutá je na sklo, modrá zase na skvrny

Houby na nádobí jsou barevně rozdělené podle toho, na jaký typ povrchu se hodí. Zjistěte, proč nepoužívat například zelenou houbičku na sklo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Houbičky na nádobí jsou nedílnou součástí každé kuchyně. Používají se denně na odstranění nečistot z nádobí po vaření, jemných nečistot na skle, ale i na běžný úklid domácnosti. Jistě jste se už někdy zamysleli, proč se nevyrábějí v jedné barvě, ale jejich barevná škála je veliká. Má to jednoduché vysvětlení, každá z nich je totiž podle barvy a drsnosti brusné strany určená na jiné povrchy.

Barva houbičky napoví, na co se hodí

Skutečně je tomu tak, houbičky na nádobí se dělí podle tvrdosti a důležitá je drsnost abrazivní strany, díky které poznáte, na co je určená. Samozřejmě existují i levná balení houbiček, kde jsou barvy opravdu jen na okrasu, ovšem u těch dražších můžete narazit právě na rozdělení podle tvrdosti.

Žlutá houbička patří mezi nejměkčí

Kuchyňská houbička žluté barvy je velmi měkká a šetrná ke všem povrchům. Hodí se především na čištění sklenic a skla obecně, není zde důvod k obavám, že by došlo k poškrábání. Pokud má houbička jiné zbarvení, ale abrazivní strana je žlutá, pak jde o tentýž typ.

houbičky na nádobí a saponát iZdroj fotografie: Piqsels

Středně tvrdé houbičky hrají barvami

Červená, oranžová, či růžová. Tyto houbičky patří mezi nejčastěji používané, jsou totiž vhodné prakticky na všechny povrchy. Taktéž i modrá nebo červená brusná strana houbičky patří mezi středně tvrdé.

Zelená houbička je nejdrsnější

Houbičky zelené barvy patří mezi nejvíce tvrdé a odstraníte jimi i velmi odolné a zaschlé skvrny. Buďte ale opatrní, například na sklo nebo smaltované hrnce opravdu vhodné nejsou, mohlo by dojít k poškrábání a znehodnocení povrchu. Stejně tak i u jinak zbarvených houbiček platí, že je-li abrazivní strana zelená, je velmi dobrým pomocníkem pro odstranění odolných nečistot. Po čase užívání tato vrstva změkne.

Kuchyňské houbičky dezinfikujte

Houbičky přicházejí do častého kontaktu s nečistotami a jsou tak zásobárnou bakterií. Abyste ale prodloužili jejich životnost, můžete je dezinfikovat jednoduchými způsoby. Stačí houbu například vložit do myčky na nádobí, pokud použijete program s vyšší teplotou. Další z možností je houbičku jednoduše vyvařit v hrnci a nechat řádně vyschnout. Přidejte pár kapek octa a citronové šťávy a trochu jedlé sody (případně i kvalitního esenciálního olejíčku pro vůni). Tyto přísady působí antibakteriálně a houbička pak bude opět sterilní.

jedlá soda, ocet, citron na úklid iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyčištění houbičky je možné i v mikrovlnné troubě. Houbičku namočte a dobře vyždímejte. Vhodnou nádobu naplňte vodou, vložte houbičku a dejte do mikrovlnky. Zapněte ji na co nejvyšší výkon asi na 4 minuty. Počkejte, až vychladne, vyždímejte a nechte uschnout. I samotná mikrovlnná trouba se bude čistit jednodušeji, když dáte na vlhkou houbičku pár kapek saponátu na nádobí a vložíte ji do mikrovlnné trouby na 2 minuty. Nečistoty se uvolní i mikrovlnka se pak bude lépe umývat.

Jak často měníte kuchyňskou houbičku za novou?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články