Fazole, stejně jako všechny ostatní luštěniny, jsou velice zdravé, ale mají dvě určité nevýhody. Zaprvé, jejich vaření trvá příliš dlouho a zadruhé, podporují u nás vznik plynatosti. Výsledkem pak je, že navzdory všem pozitivním vlastnostem, jako je především chuť, nemáme žádnou touhu si fazole připravit. Existuje však způsob, který nejen výrazně urychluje proces vaření, ale také pomáhá předcházet tvorbě plynatosti.
Příprava fazolí
Příprava fazolí před samotným vařením je důležitá. Nezapomínejte, že je potřeba:
- Roztřídit je
- Opláchnout
- Namočit do studené vody
Hladina vody nad fazolemi by měla být asi tak 5 centimetrů. Fazole nechte namočené zhruba 8 – 10 hodin, což znamená, že je nejlepší připravit si je večer a nechat je ponořené ve vodě přes noc. Ráno nebo v poledne druhý den můžete začít s vařením.
Vaření fazolí
Vodu z fazolí nevylévejte, naopak ji přiveďte k varu. Nechte povařit asi 1 – 2 minuty, poté fazole opláchněte pod tekoucí studenou vodou a znovu ponořte do nádoby s čistou vodou. Tentokrát by hladina měla být asi 10 centimetrů nad fazolemi. Fazole opět přiveďte k varu. Celková doba vaření nebude delší než jednu hodinu, věřte tomu. Poté, co luštěniny vstřebají dostatek tekutiny, přilijte asi 200 mililitrů další vody. Fazole připravené podle tohoto receptu jsou velmi chutné a nemusíte se bát plynatosti.
Dochucení fazolí
Fazole by se měly solit asi tak 10 minut předtím, než budou uvařené. Pokud dodržíte všechna zmíněná doporučení, budete trávit mnohem méně času vařením a nemusíte se bát následného nepohodlí ve střevech. Fazole se skvěle hodí k rybám a masu. Ale samozřejmě je můžete konzumovat i samotné, popřípadě si zkusit velice dobře známý pokrm z fazolí a mletého masa – pikantní chilli con carne, které je jednoduché, rychlé a velice chutné. Sami budete překvapeni, jak tyto drobné změny ve vaření dokáží celkovou chuť i účinky fazolí změnit.