Aby se vašim sazenicím dobře dařilo, vezměte si k ruce jedno docela obyčejné hnojivo. K jeho výrobě budete potřebovat jen bramborové slupky.
Než se plně ponoříme do návodu na hnojení sazenic bramborami, které obsahují opravdu velké množství prospěšných živin, je nezbytné zvládnout umění výběru bramborových slupek. Klíčová je čerstvost – vždy vybírejte ty, které jsou ještě čerstvé a bez známek hniloby. Pokud si nejste jisti jejich původem, je nutné je důkladně omýt, abyste je zbavili případných zbytků pesticidů nebo jiných kontaminantů.
Získávání živin z bramborových slupek
Ponořte omyté slupky do velké nádoby s teplou vodou a udržujte poměr přibližně 1 díl slupek na 3 díly vody (ten doporučuje i web NašeZahrada). Výluh denně míchejte a nechte několik dní odležet. Jak se slupky namáčejí, uvolňují do vody opravdu mnoho živin a obohacují ji o organické látky. Po uplynutí stanovené doby tekutinu přeceďte a jednoduše použijte jako zálivku pro sazenice. Já to dělám také tak – nijak ho neředím a používám jednou týdně. Funguje báječně. A sazenicím dodá všechny potřebné živiny, které podle webu Blíže k přírodě potřebují.
Kompostování bramborových slupek
Bramborové slupky se díky svému organickému bohatství bez problémů začlení do procesu kompostování a přispějí k lepšímu živinovému profilu vašeho kompostu. A to platí i pro ty již vylouhované – vyhazovat je do koše by tak byla rozhodně škoda. Nejdůležitější je však trpělivost, protože k dosažení optimální zralosti kompostu je obvykle zapotřebí 1 až 1,5 roku. Zásadní je také vyvážení materiálů bohatých na dusík (zelených) a uhlík (hnědých), přičemž bramborové slupky jsou zpočátku klasifikovány jako dusíkaté, ovšem po vysušení se mění na uhlíkaté.
Bramborové slupky pro zahradu
A pokud máte k dispozici slupek opravdu hodně, klidně je rozhoďte jen tak na záhony nebo třeba ke keřům a stromům. Dokážou totiž zlepšit strukturu půdy a také podporují prosperující společenství půdních mikroorganismů, což už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.