Plíseň v pračce ohrožuje svěžest prádla. Snadno si s ní poradí i chlorové bělidlo a bílý ocet

Tento účinný čisticí prostředek se zaměřuje na spory plísní a nečistoty, které se mohou usadit v bubnu. Praní tak bude mnohem hygieničtější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všimli jste si někdy, že se z vaší pračky line zatuchlý zápach? Nebo jste uvnitř z ničeho nic objevili tmavé skvrny na gumovém těsnění? Jedná se o známky výskytu plísní – běžný problém, který může ohrozit svěžest vašeho prádla. Naštěstí se s ním lze snadno vypořádat.

Překvapivý hack: Řešení na půl šálku

Obvykle v redakci chemii příliš nakloněni nejsme, ale když se jedná o plíseň, tak je rozhodně třeba sáhnout po těžkém kalibru.

  • Odměřte půl šálku chlorového bělidla a nalijte ho přímo do bubnu. K tomuto procesu nepoužívejte zásuvku na prací prostředky – nebyl by tak účinný.
  • Nastavte pračku na vyvářku a zapněte. Vysoké teploty zvyšují účinnost bělicího prostředku.
  • Po skončení pracího cyklu spusťte další cyklus máchání pouze s vodou, abyste zajistili, že se pračka dokonale vyčistí.

Bělení prádla nikdy nebylo snadnější. Pomůže univerzální přísada z kuchyně

Čištění pračky může znít jako náročná práce, ale je to jednodušší, než si myslíte. Stačí půl šálku chlorového bělidla. iZdroj fotografie: Depositphotos
Čištění pračky může znít jako náročná práce, ale je to jednodušší, než si myslíte. Stačí půl šálku chlorového bělidla.

Pravidelné čištění udržuje plísně na uzdě

Abyste v první řadě zabránili vzniku plísní, musíte se také o svou pračku správně postarat. Stačí si pohlídat tyto jednoduché tipy.

  • Po každém praní nechte dvířka otevřená, aby se odpařila veškerá vlhkost.
  • Otřete gumová těsnění suchým hadříkem, tím odstraníte veškerou přetrvávající vodu.
  • Alespoň jednou měsíčně proveďte důkladné čištění bělidlem nebo čisticím prostředkem na pračky.

Místo chemie vsaďte na ocet

V obchodech je možné pořídit různé specializované čističe pračky. Někteří lidé však podle webu ArchitecturalDigest preferují bílý ocet, protože není tak drsný jako bělidlo. Pokud je vaše pračka nyní živnou půdou pro bakterie a choroboplodné zárodky a vy chcete výkonný čistič, ale v minulosti jste ji tak úplně nezanedbali, bude vám ocet opravdu stačit. Doporučujeme pračku nastavit na běžný prací cyklus s co nejvyšší teplotou a přidat do zásobníku na prací prášek půl šálku octa.

Záchod bude vonět jako nikdy dřív, stačí trochu pracího prášku

Dávat prášek do pračky od oka je chyba, prádlo bude zapáchat

Nefunguje vám pračka? Takto vyřešíte nejčastější problémy

Ovšem údržbu potřebuje nejen vnitřek bubnu, ale i dávkovač na prací prostředek. S tou dokázal poradit web TheSpruce: „Pokud jsou dávkovače vyjímatelné a potřebují další čištění, nechte je odmočit v horké mýdlové vodě, opláchněte a vraťte zpět. Ale pokud tomu tak není, nalijte do dávkovačů teplý destilovaný ocet, nechte jej uležet, a nakonec vše propláchněte v cyklu máchání.“ Jestliže však vaše pračka už zapáchá, nejspíš vám tento jednoduchý postup stačit nebude. Tento běžný problém lze vyřešit vyčištěním filtru, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o svou pračku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články