Pokud se i na vaší zahradě hromadí spadané listí, vyzkoušejte jeden z nejjednodušších způsobů, jak s ním naložit. Zbavíte se nepořádku a ještě prospějete celé své zahradě.
Barevné spadané listí je neodmyslitelnou součástí podzimních dní. Pro některé lidi však může být jeho vrstva kvůli neustálému uklízení hotovou noční můrou. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak tuto přírodní směs využít ku prospěchu celé zahrady. Jak potvrzuje i server NašeKrásnáZahrada, hromádky spadaného listí vám poslouží jako vynikající směs, kterou půdu ochráníte před a připravíte na příští sezonu. Většina naší redakce také využívá listí k mulčování nebo hnojení.
Proč používat mulč
Mulčovací směs lze vytvořit téměř z jakéhokoliv přírodního materiálu, který v libovolné vrstvě nanesete na prázdné záhony nebo okolo vytrvalých rostlin, keřů i stromů. Díky mulčování zabráníte rozrůstání plevelných rostlin, zásobíte půdu potřebnými živinami a podpoříte mikrobiální život v jejich nižších vrstvách, zabráníte vysychání, tvrdnutí a erozi půdy a dalším problémům.
Jak potvrzujeme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři k mulčování vám poslouží i hromada spadaného listí, jehož zásoba je v podzimních měsících velmi štědrá.
Jak používat mulč na zahradě
Stejně jako jiné práce, i mulčování má svá pravidla, která byste neměli zanedbávat. Vrstvu přírodního materiálu je třeba vždy pokládat na vlhký povrch, který nejdříve prokypříte a zbavíte prorůstajícího plevele. Dejte si pozor, aby vrstva mulče nebyla příliš tlustá, v takovém případě by se vláha nemohla dostat až ke kořenům rostlin. Z toho důvodu je lepší mezi mulčem a rostlinou nechat pár centimetrů volného prostoru.
Důležitá je také kontrola připraveného materiálu. Vyhněte se používání nemocného nebo chemicky ošetřeného listí, kterým byste mohli ve skutečnosti nadělat více škody než užitku. Naopak pokud spadané listí smícháte s močovinou, jak jsme již dříve radili na Chalupáři-Zahrádkáři, vyrobíte si velmi výživné hnojivo, které se vám bude hodit i k jarnímu hnojení.