Silonky se jen tak neroztrhnou, stačí je před použitím vložit do mrazáku

Po vložení do mrazáku nechte silonky zmrznout po dobu několika hodin nebo přes noc. Uvidíte, že tím jejich životnost značně prodloužíte.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nylonové punčochy jsou pro mnohé ženy základem šatníku, ale mnohdy se prostě roztrhnou až příliš rychle (často už po prvním použití, jak jsem se sama přesvědčila). Oblíbeným trikem mnoha lidí je zmrazit nové nylonky před jejich nošením. Teorie říká, že zmrazení zvyšuje pružnost látky, a tím zvyšuje její odolnost. Jak je to ve skutečnosti?

Metoda zmrazování silonek

Myšlenka zmrazování nylonek je založena na reakci materiálu na změny teploty. Nylonová tkanina prochází během výroby zahříváním a ochlazováním, což ovlivňuje její pevnost a pružnost. Předpokládá se, že zmrazením punčoch můžete dočasně zvýšit jejich odolnost proti roztržení. Po vyjmutí z mrazničky rychle absorbují vlhkost a dosáhnou pokojové teploty, takže jsou poddajnější a méně náchylné k poškození, jak informuje web AAzdraví.

Staré laky na nehty nevyhazujte, dají se využít na opravu punčoch či tkaniček

Klíčové strategie pro trvanlivé nylonky

Jen mrazení však samo sobě nestačí. Proto byste si při práci s tímto specifickým kusem oblečení měli pohlídat i několik dalších bodů.

  • Před manipulací odstraňte šperky: Abyste předešli zacvaknutí a roztržení, sundejte prsteny, náramky a hodinky. Stejně tak buďte opatrní s dlouhými nehty.
  • Zvlhčujte pokožku: Dobře zvlhčená pokožka usnadňuje oblékání nylonek bez jejich nadměrného natahování. Před oblékáním proto naneste na nohy, chodidla a boky krém.
  • Pečlivé praní: Pokud nylonky přežijí výlet, jejich řádné vyprání může také prodloužit jejich životnost. Nejlepší je ruční praní s jemným pracím prostředkem, ale pokud používáte pračku, vložte je do ochranného síťovaného sáčku.
  • Vyvarujte se ždímání: Místo toho vodu jemně vymačkejte.
  • Správné sušení: Nylonky nikdy nesušte zavěšené. K sušení je pokládejte na plocho, aby si zachovaly svůj tvar a nedošlo k jejich roztažení. Po uschnutí je srolujte a takto uložte.
  • Skladování: Skladujte nylonky v oddělené přihrádce nebo tašce, abyste je ochránili před zachycením o jiné předměty.
  • Vyztužené oblasti: Hledejte nylonky se zesílenými místy, kde obvykle dochází k roztržení, jako jsou špičky, paty nebo sed, jak radí web TchiboBlog.
Mrazák způsobí ztuhnutí vlákna v silonkách, což zvyšuje jejich pevnost a odolnost proti roztržení. Vydrží vám tak mnohem déle. iZdroj fotografie: Depositphotos
Mrazák způsobí ztuhnutí vlákna v silonkách, což zvyšuje jejich pevnost a odolnost proti roztržení. Vydrží vám tak mnohem déle

Hledáte další zajímavé použití silonek? Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak se s jejich pomocí zbavit všudypřítomného prachu nebo třeba odolného vodního kamene.

Naučte se nosit správně silonky i punčocháče a vyhněte se těmto trapasům!

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro nošení a údržbu silonek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články